Schistosoma (krvnička) Schistosoma (krvnička) Schistosoma (krvnička)

Schistosoma je medicínsky najvýznamnejší rod motolíc na svete. 

Schistosomy sú obojpohlavné červy. Každý pár môže vyprodukovať od 300 do 3 000 vajíčok za deň. Vajíčka majú tŕne a sú schopné sa dostať nielen cez tkanivo močového mechúra, maternice, pečene, sleziny, pľúc, žalúdka, čriev, ale aj cez steny ciev do obehového a lymfatického systému. V mieste, kde sa hromadia parazity a ich vajíčka, sa zmenšuje priesvit ciev a vzniká varikózne rozšírenie žíl, vznikajú cysty a zápaly. Kladenie vajíčok je nepretržitý proces. Zvyčajne sa to deje v periodických cykloch, keď je veľká pravdepodobnosť stretnutia s ďalším hostiteľom.

Schistosoma sa snaží o zachovanie rodu. Veľká časť vajíčok schistosom odchádza z organizmu močom a väčšina larviček sa začne liahnuť v lete, kedy je najväčšie horko, vo vodojemoch, umelých vodných nádržiach a stojatých vodách. Preto sa odporúča testy na Schistosomy vykonávať v lete častejšie, kedy je najväčšia pravdepodobnosť záchytu.

Vo vode sa liahnu larvičky - miracídia, ktoré vnikajú do ulitníkov - prechodných hostiteľov.

V ich tele dôjde k nepohlavnému rozmnožovaniu za vzniku sporocysty. Zo sporocysty vzniká ďalšia generácia larviček - Cerkárie s chvostíky. Každý týždeň sa z napadnutého ulitníka uvoľňujú tisíce Cerkárií.

Dostanú sa do človeka cez kožu, keď sa kúpe, alebo orálne, keď si logne vody. Do vodných nádrží sa dostanú aj iné živočíchy, a postarajú sa o ďalšie rozšírenie schistosom. Napríklad krysy prenášajú ich vajíčka.

Mladé larvičky putujú cez kožu do lymfatických žliaz a krvnými cestami cez srdce a pľúca do pečene, a až tu dozrievajú v dospelých jedincov. Tu sa spárujú. Ďalej, podľa druhu, migrujú krvnými cestami proti toku krvi do žíl močového mechúra, obličiek, do vratnej žily, tu kladú vajcia. Inokedy sa usadzujú v kolóniách v žilách a vytvárajú varikózne uzly a rozšírenie žíl. Schistosomy môžu v tele človeka prežívať desiatky rokov. Aby sa Schistosomy rozširovali ako rod, potrebujú dostať vajíčka von z tela hostiteľa. K tomu účelu slúžia tŕne na obale vajíčka, pomocou ktorých sa vajíčko aktívne prederie cez steny ciev do čreva alebo do močového mechúra a potom s močom alebo stolicou odchádza von.

V čom spočíva patogénne pôsobenie schistosom na ľudský organizmus? V prvom rade je to mechanické poškodzovanie ciev a tkanív. Poranenia sa hoja jazvami. Okolo takýchto miest sa rozvíja druhotná infekcia, takže orgány sú potom ľahšie napádané vírusmi, baktériami, prvokmi a plesňami.

Ďalej nastupuje otrava ich metabolitmi - intoxikácia produktami ich vylučovania a rozpadom ich mŕtvych tiel. A nakoniec sa pridáva všeobecná intoxikácia organizmu fermentami, produkovanými z ich prísaviek a vajíčok. To je typický klinický obraz napadnutím krvničkami.

 

 

Späť hore