Fasciola gepatica Fasciola gepatica Fasciola gepatica

Fasciola gepatica (motolica pečeňová). 

V dôsledku cudzopasného života majú motolice veľmi zakrpatené zmyslové orgány a pohybové ústrojenstvo. Majú prísavky, alebo dokonca háčiky. Motolice cudzopasiace vnútri tela (endoparazit), prevažne v tráviacej sústave, sú veľmi odolné voči črevným šťavám. Túto odolnosť zaisťuje stavba ich pokožky. Pokožka pozostáva na povrchu z vrstvy kutikuly, pod ňou se nachádza vrstva splynutých buniek. Motolice majú veľké pohlavné orgány, ktoré produkujú veľký počet pohlavných buniek.

Parazit hlavne prežúvavcov či iných  cicavcov, vyskytuje sa hojne aj v Európe, mezihostiteľom je vodná plytčina. Dospelci parazitujú v pečeni a dorastajú až do dĺžky 3 cm, mechanicky pečeň narušujú a môžu spôsobiť závažné problémy napr. fasciolózu.

Prvé príznaky nákazy: horúčka – 40 °C, v ťažkých prípadoch až 42 °C, môže byť návratná a kolisať, bolesť brucha – môže byť celková, nelokalizovateľná, ale častejšie v oblasti pečene; nechutenstvo, nevolnosť, hnačky, ojedinele aj vracanie; žihľavka, kašeľ, dýchavičnosť, bolesť na hrudi.

Pri podrobnom lekárskom  vyšetrení sú zistené ďalej tieto symptómy: 
zväčšená pečeň a slezina, nahromadenie tekutiny v brušnej dutine, anémia, žltačka.

Späť hore