Améba  dyzenterická Améba  dyzenterická

Žije v hrubom čreve človeka a vyvoláva vážne hnačkové ochorenie – amébovú dyzentériu.

Hlavným znakom tohto ochorenia sú časté hnačky, 5 až 10 stolíc denne. Stolice sú objemné, obsahujú hlien, krv a niekedy aj celé kusy odtrhnutej črevnej sliznice. Chorý sa sťažuje na kŕče a bolesti brucha, niekedy sa mierne zvýši teplota, inokedy je pacient bez teplôt. Pri prehlbujúcom sa klinickom obraze môže nastať samovoľné, prípadne sústavné uvoľňovanie stolice, ktorá nadobúda vzhľad malinového želé. Ak ochorenie trvá niekoľko mesiacov, u pacienta sa dostaví dehydratácia s úbytkom hmotnosti. Chronický priebeh amebózy môže byť mylne považovaný za enterokolitídu, gastritídu a pod. V stene hrubého čreva môže vzniknúť tvrdý amebóm obsahujúci prvoky. Medzi najčastejšie komplikácie črevnej formy amebózy patrí prolaps rekta, perforácia vredu s následnou peritonitídou a u detí amébová apendicitída.

Amebóza je ochorenie vyskytujúce sa po celom svete, s výraznou prevahou v trópoch a subtrópoch. Ochorením je postihnutých približne 10 percent svetovej populácie. Aj u nás treba počítať s importovanou amébózou, a to najmä u ľudí vracajúcich sa z dlhších pobytov v zahraničí (Južná a Stredná Amerika, juhovýchodná Ázia) a u imigrantov, ktorí sú umiestnení v utečeneckých táboroch. Vylúčenie nosičov a vyliečenie nosičstva je veľmi dôležité, pretože cysty améb sú odolné a vo vonkajšom prostredí vydržia dlhý čas.

Preventívne opatrenia sú podobné ako pri všetkých alimentárnych črevných nákazách. V endemických oblastiach je potrebné dodržiavať zvýšenú hygienu rúk a piť len prevarenú vodu.

Späť hore