Ovocie

Ovocie je dôležitou súčasťou nášho zdravého jedálnička, nakoľko jednotlivé plody obsahujú široký výber vitamínov, minerálov, vlákniny a iných fytozlúčenín, z ktorých môžeme mať úžitok. Niektoré z nich majú vysoký obsah vitamínu C, iné sú hlavne zdrojom draslíka a železa.

Ananás:

Jedna šálka čerstvých kúskov ananásu obsahuje 0.89g bielkovín, 82 kalórií a 2.3g vlákniny.

Bromelín pri trávení pomáha rozkladať v potrave proteíny - zlepšuje tým trávenie, urýchľuje spaľovanie tukov a zabraňuje tvorbe nového. Zmierňuje tiež zápaly a je mimoriadne účinný pri problémoch s kĺbmi.

- Ananás čistí črevá, znižuje hladinu cholesterolu a vďaka enzýmu bromelín pomáha telu tráviť bielkoviny.

Nezrelé plody ananásu obsahujú zvýšené množstvo kyselín, ktoré môžu poškodiť zubnú sklovinu. Pri podráždení žalúdočnej sliznice alebo pri žalúdočnej vredovej chorobe je potrebné sa vystríhať kyslých, menej zrelých plodov. Taktiež sa v tehotenstve nedoporučuje jesť ananás a piť ananásovú šťavu. Vo vzácnych prípadoch môže čerstvé ovocie vyvolať u citlivých jedincov alergickú reakciu.

Ako rozpoznať, či je dostatočne zrelý? Ovoňajte ho. Ak sa z neho šíri typicky sladká ananásová vôňa, je zrelý.

 

Avokádo:

Jedno stredne veľké avokádo obsahuje: 4.02g bielkovín, 322 kalórií a 13.5g vlákniny.

Vďaka vysokej koncentrácii špeciálneho druhu sacharidu (manoheptulózy), pomáha avokádo (pri pravidelnej konzumácii) znižovať v krvi obsah cukru, zabezpečujúc zároveň potrebnú výživu nervových a mozgových buniek, ktoré vyžadujú prívod energie z glukózy. Zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu a mierne znižuje hladinu mastných triglyceridov.

Obsahuje omega-6 mastné kyseliny, ktoré vyrovnávajú hladinu cukru v krvi a dokážu zabrániť pocitom hladu.

Keďže pri zvýšenej hladine inzulínu (čo je bežný stav pri nadváhe) dochádza k blokovaniu spaľovania tukových zásob, väčšina diétnych snáh neprináša žiadny viditeľný úspech. V takomto prípade je avokádo dobrou "diétnou pomôckou", pretože látky, ktoré obsahuje, prispievajú k znižovaniu hladiny inzulínu v krvi, a tým aj ľahšiemu odbúravaniu tukových zásob organizmu.

 

Banán:

Jeden stredne veľký banán obsahuje: 1.29g bielkovín, 105 kalórií a 3.1g vlákniny.

Vitamíny a minerály obsiahnuté v banáne pomáhajú ľahšie znášať abstinenčné príznaky z nedostatku nikotínu. Vysoké hodnoty draslíka v banánoch pomáhajú zachovávať krvný tlak v bezpečných hodnotách a znižujú riziko srdcových ochorení. Ich konzumácia podporuje aj pokojný spánok.

Stabilizujú hladinu energie, sú výborným zdrojom nízkotučných bielkovín pre ľudí na diéte.

Štúdia renomovaného lekárskeho časopisu The New England Journal of Medicine uvádza, že u ľudí, ktorí jedia banány na dennej báze, klesá riziko mozgovej mŕtvice až o 40 %.

Banány nepatria do chladničky. Utrpia tam tepelný šok (nízka teplota prakticky ochromí činnosť dozrievajúcich enzýmov) a už nikdy správne nedozrejú, iba zhnednú a zmäknú.

 

Broskyňa:

Jedna stredne veľká broskyňa obsahuje 1.36g bielkovín, 58 kalórií a 2.2g vlákniny.

- neobsahujú tuk, zato sú skvelým zdrojom vlákniny
- sú ľahko stráviteľné
- zlepšujú činnosť imunitného systému
- posilňujú srdce, cievy i krvný obeh, pomáhajú tak isto pri kašli a astme
- pôsobia aj detoxikačne a močopudne, pomáhajú čistiť organizmus od usadených odpadových látok, podporujú chudnutie

- prispievajú k dobrej kondícií a vitalite 

Je až udivujúce, koľko vitamínov a biolátok broskyne obsahujú. Farba broskyne prezrádza množstvo karoténov (ochrana buniek). Vysoký podiel niacínu (vitamín B3) v spojení s magnéziom, selénom a zinkom zlepšuje náladu a uvoľňuje nervozitu. Taktiež napomáhajú vylučovať vodu z organizmu, čím odľahčujú srdce, krvný obeh a obličky.

 

Brusnica:

Jedna šálka brusníc obsahuje: 0.39g bielkovín, 46 kalórií a 4.6g vlákniny.

Listy obsahujú arbutín, triesloviny a flavonoidy, ktoré dezinfikujú močové cesty a zlepšujú diurézu.

Už pred 300 rokmi užívali Indiáni bobule na hojenie rán a zmierňovanie bolestí. Dnes sú brusnice známe vďaka vlastnostiam podporujúcim zdravie. Chránia pred ochoreniami močových ciest, sú prevenciou vzniku obličkových kameňov a zvyšujú imunitu organizmu. Používa sa macerát z listov za studena, alebo odvar. Plody sa používajú pri hnačkách, najmä u detí. Ako ochranu pred infekciami močových ciest sa odporúča denne zjesť 150 g čerstvých brusníc alebo vypiť 500 ml šťavy. Neodporúča sa užívať veľké dávky dlhodobo a pravidelne.

Za svoje meno vďačia Cranberries prvým európskym osadníkom, ktorí pristáli s loďou Mayflower roku 1620 pri brehoch Nového Anglicka. S plodmi ich zoznámili Indiáni. Pretože výrazné kvety pripomínali hlavičku a krk vtáka žeriava („crane“), dostali americké brusnice meno „Crane berry“ (žeriavie bobule), čo sa neskôr skrátilo na Cranberry.

 

Citrón:

Jeden olúpaný citrón obsahuje 0.92g bielkovín, 24 kalórií a 2.4g vlákniny.

Kôra citrónu je bohatá na aromatickú esenciu citrol – éterický olej s dezinfekčnými a čistiacimi účinkami.

Plody, šťava a kôra sú bohaté na vitamíny a minerály. Šťava upokojuje nádchu, kašeľ, bolesť v hrdle, znižuje horúčku a pomáha proti bolesti hlavy. Používa aj na skrášľovacie účely, lebo bráni množeniu baktérií a má posilňujúce a tonizujúce účinky.

Citrónové oleje a esencie sa výborne hodia na masáže a do aróma lámp. Najviac sa nám azda poďakuje naša pokožka, hoci pôsobenie citrónovej vône je veľmi široké.

 

Čerešňa:

Jeden šálka čerstvých čerešní obsahuje: 1.46g bielkovín, 87 kalórií a 2.9g vlákniny.

- chránia väzivové tkanivo pred enzymatickým rozkladom
- majú omladzujúce účinky, skrášľujú pleť
- pôsobia protizápalovo
- pomáhajú pri paradentóze
- zmierňujú reumatické ochorenia kĺbov a dnu
- pomáhajú pri redukcii hmotnosti
- dobrý zdroj draslíka

 

Černica:

Jedna šálka černíc obsahuje: 2g bielkovín, 62 kalórií a 7.6g vlákniny.

Žiadna iná bobuľovina neobsahuje toľko kyseliny elagovej ako černica, a preto je dobrým pomocníkom na tlmenie rastu tumorov.

Černice pomáhajú telu bojovať proti voľným radikálom a vyhnúť sa tak rôznym typom rakoviny, obzvlášť rakoviny prsníka a krčka maternice, majú antiseptické a zvieravé účinky, sú dobré pre napínacie tkanivá, na hnačku a zápal čriev, bolesti hrdla a infekcie v ústnej dutine, eliminujú hemoroidy, pomáhajú čistiť krv, spomaľujú proces starnutia, chránia pred endoteliálnou disfunkciou a vaskulárnou poruchou, sú analgetikom alebo tlmičom bolesti, môžu napomáhať pri znižovaní rizika srdcových ochorení, pomáhajú posilňovať krvné cievy, majú antivírusové vlastnosti, pomáhajú udržiavať zdravé trávenie, regulujú hladinu cukru v krvi, znižujú hmotnosť a hladinu cholesterolu a sú účinné proti makulárnej degenerácii.

Pravidelná konzumácia černíc môže napomáhať posilňovaniu krvných ciev vo vašom tele.

 

Červené ríbezla:

100g červených ríbezlí obsahuje: 1.4g bielkovín, 0.2g tuku a 4.3g vlákniny.

V nich obsiahnuté flavóny pôsobia proti arterioskleróze, nachladnutiu a pri problémoch s črevami. Napomáhajú sekrécii rôznych štiav. Zabraňujú infekcii močových ciest. Prinášajú uľavu pri zápale. Ríbezľová šťava je obzvlášť hodnotná pre obličky a pôsobí proti zápalovým pochodom v tele. Zmierňuje tiež zahlienenie tráviaceho ústrojenstva.

Ak trpíte častým pálením záhy alebo žalúdočným refluxom (prenikaním kyslého obsahu žalúdka späť do pažeráka, ktorý je poškodzovaný a môžeme v ňom vzniknúť zápal), nemali by ste ríbezle konzumovať príliš často.

 

Čierne ríbezla:

Jedna šálka čiernych ríbezlí obsahuje: 1.57g bielkovín a 71 kalórií.

Pôsobia močopudne a potopudne, proti hnilobe, proti artritíde, hnačke, skorbutu a posilňujú žalúdok. Vďaka obsiahnutým antioxidantom sú prevenciou voči demencii a starnutiu buniek, tkanív, orgánov a organizmu. Komplex flavonoidov s účinkom na cievy označovaný nesprávne ako vitamín P, má (najmä v kombinácii s obsiahnutým či dodaným vitamínom C) ochranný vplyv na bunky, orgány, cievy a zvýšenie hladiny antioxidantov.

Všetky pestované druhy ríbezlí majú podobné účinky ako ríbezľa čierna, ale liečebne najúčin­nejšia je práve táto.

Aby ste dokonale vstrebali vitamín C z čiernych ríbezlí, konzumujte ich hneď po nákupe a síce čerstvé. Skladovaním pri pôsobení svetla sa rýchlo stane vitamín C neúčinným.

 

Ďatla:

Jeden šálka vykôstkovaných a posekaných ďatlí obsahuje: 3.6g bielkovín, 415 kalórií a 11.8g vlákniny.

Starajú o sviežosť a sústredenosť a štartujú energetickú premenu vo všetkých telesných bunkách. Sú ideálnym zdrojom doplnenie energie, dôležitých minerálov a niektorých vitamínov pri dlhých behoch alebo turistických túrach.

Turci pripravujú z čerstvých ďatlí nápoj, ktorý veľmi prospieva pri kŕčoch v žalúdku. Čerstvé ďatle sú prostriedok, ktorý utišuje dráždivosť a pomáha pri respiračných ochoreniach. Nezrelé plody ďatlí sa používajú pri hnačkách.

Ďatle by nemali byť dominujúcim rýchlym občerstvením. Obsahujú až 300 kcal v 100g.

 

Egreš:

Jedna šálka egrešov obsahuje 1.32g bielkovín, 66 kalórií a viac ako 6.5g vlákniny.

- Zbavuje mozog jedovatých ťažkých kovov
- Čistí črevá a zbavuje ich odpadových látok
- Odvodňuje a pôsobí močopudne
- Zlepšuje využívanie bielkovín
- Podporuje rast vlasov a tvorbu zdravej kože
- Posiluje cievy a väzové tkanivo

Hneď po hrozne sa egreše vyznačujú najväčším množstvom ovocného cukru z celého domáceho bobuľového ovocia. Ich príjemne kyslastá chuť súvisí s vysokým podielom vínnej, jablkovej a citrónovej kyseliny, ktoré podporujú chuť do jedla a trávenie.

 

Figa:

Jedna veľká čerstvá figa obsahuje: 0.48g bielkovín, 47 kalórií a 1.9 g vlákniny.

Čerstvá figa obsahuje až 82% vody, 12-23% cukrov, prevažne glukózu a fruktózu, 0,5-4,2% pektínov. Sušením sa všetky látky viacnásobne skoncentrujú, a teda i obsah cukru sa zvýši na 50-77%, obsah vody klesne na 18%.

Ak práve chudnete, pomôžu vám figy zahnať a prekonať pocit hladu a hlavne z nich nepriberiete. Zlepšujú trávenie a navyše pôsobia ako prirodzené preháňadlo...Okrem toho figy zlepšujú schopnosť sústrediť sa, pôsobia blahodárne na nervy a mozog. Figy sú vhodným antidepresívom a tak sú schopné vylepšiť vašu pochmúrnu náladu. Veľmi sladké figy majú biely povlak na šupe, čo pri figách znamená, že boli spracované len sušením.

Figy revitalizujú tráviacu sústavu, sú výbornou náhradou sladkostí, pretože sú sladké a neobsahujú žiadny tuk.

V Egypte bola pre faraónov liečivým prostriedkom, podľa biblie nechal Ježiš Kristus vyschnúť figovník, pod figovníkom osvietilo Budhu a známa rímska vlčica dojčila pod figovníkom Romula a Réma.

 

Goji:

100g sušených plodov goji obsahuje: 12.3g bielkovín, 57.7g sacharidov a 6g vlákniny.

Goji obsahuje aj protizápalový činiteľ betasisterol. Tento rastlinný sterol sa dnes využíva pri podpornej liečbe zvýšenej hladiny cholesterolu, ďalej pri problémoch s prostatou a má tiež protizápalový účinok. Celkom unikátna pre Goji je tiež aj skupina lycium polysacharidov.

Stimuluje tvorbu červených a bielych krviniek, ochraňuje pečeňové bunky proti niektorým chemickým látkam. Posilňuje imunitný systém, dokonca ľudský organizmus chráni pred cukrovkou a kardiovaskulárnymi chorobami.

Blahodarne pôsobí na činnosť čriev, zlepšuje metabolizmus tukov.

V týchto oblastiach, kde sú Goji bežnou súčasťou jedálnička, nájdeme obyvateľstvo s najdlhším priemerným vekom na Zemi. Tradičná čínska medicína od nepamäti považuje Goji za liečivú potravinu podporujúcu dlhovekosť, vitalitu a sexuálnu potenciu.

 

Granátové jablko:

Jedno čerstvé granátové jablko obsahuje 4.71g bielkovín, 234 kalórií a 11.3g vlákniny.

Taníny svojím sťahujúcim a protizápalovým účinkom pôsobia hojivo na podráždený tráviaci systém. Vďaka extrémnemu množstvu kyseliny elagovej má antikarcinogénne účinky, udržuje čisté cievy a chráni pred srdcovými ochoreniami.

Grécka mytológia tvrdí, že po tom, čo urazená Afrodita odišla z Olympu, usadila sa na Cypre, mieste svojho zrodenia, a zasadila tam prvý granátovník. Ten sa stal symbolom celého ostrova a dodnes je súčasťou každej cyperskej svadby. Hádže sa na zem pred novomanželmi - tak, aby z neho vyletelo čo najviac zrniečok, čo páru zaručí veľa detí.

 

Graviola:

100g gravioly obsahuje: 1g bielkovín, 0.3g tuku a 3.3g vlákniny.

Obsahuje aj alkaloidy: asimilobín, nornuciferín, anonaín, acetogenín, tanín, polyfenoly, nenasýtené mastné kyseliny.

- pomáha pri infekciách, zápaloch dýchacích ciest, chrípke, kašli, parazitoch,
- má protirakovinové vlastnosti,
- stimuluje procesy trávenia,
- reguluje hladinu cholesterolu,
- upravuje srdcový rytmus,
- pôsobí ako nervové sedatívum,
- čajom z jej listov sa lieči cukrovka.

Aj napriek snahe mnohých farmaceutických spoločností sa dodnes nepodarilo laboratórne vytvoriť identické látky ako tie ktoré obsahuje Graviola.

 

Grapefruit:

Jedna šálka narezaného grapefruitu obsahuje 1.45g bielkovín, 74 kalórií a 2.5g vlákniny.

Grapefruit sa naozaj vyplatí zaradiť na jedálny lístok, ak zápasíte so zvýšenou hladinou cholesterolu. Podľa jednej štúdie z roku 2004 bolo u skúmaných osôb po 30 dňoch konzumácie dvoch ružových grapefruitov denne zistené zníženie hladiny triglyceridov a cholesterolu. Taktiež odstraňuje a rozpúšťa anorganický vápnik, ktorý sa usadil v chrupavke kĺbov ako dôsledok nadmernej konzumácie výrobkov z bielej múky. Výťažok z grapefruitových jadierok pomáha takmer zázračne pri liečbe rôznych kožných ochorení, ako sú ekzémy, mykózy, vyrážky, bradavice alebo lupienka.

Znižujú hladinu cholesterolu, pôsobia prečisťujúco, majú veľmi málo kalórií, znižujú hladinu inzulínu - jedného z faktorov, ktorý spôsobuje, že pociťujeme hlad.

Štúdia Floridskej univerzity potvrdila, že pohár šťavy ružového grapefruitu obsahuje viac výživných hodnôt na každú kalóriu ako všetky ostatné ovocné 100% šťavy (jablko, hruška, ananás či pomaranč).

 

Guave:

Jedna šálka čerstvej guavy obsahuje 4.21g bielkovín, 112 kalórií a 8.9g vlákniny.

Guave bolo obľúbeným jedlom Aztékov a Inkov.

Guave sa veľmi rýchlo kazia, a preto je najlepšie ju čo najskôr spotrebovať.

 

Hrozno:

Jedna šálka hrozna obsahuje 1.09g bielkovín, 104 kalórií a 1.4g vlákniny.

Pohár stopercentného džúsu z červeného hrozna je dobrou zbraňou proti rakovine prsníka. Tvrdia to vedci z University of Illinois, podľa ktorých látky z plodov tohto ovocia odrody Concord dokážu zastaviť poškodzovanie DNA. Okrem toho je vhodné na: detoxikáciu čriev a pečene, proti starnutiu - pomáha pokožke zachovať si hladkosť a pôsobí proti tvorbe vrások.

Hrozno efektívne čistí tráviacu sústavu, pôsobí ako mierne preháňadlo a keďže je sladké je ideálnou náhradou sladkostí.

Podľa istej štúdie červená hroznová šťava chráni ešte lepšie pred voľnými radikálmi ako multivitamínová šťava.

 

Hruška:

100g hrušiek obsahuje: 0.38g bielkovín, 0.12g tuku a 3.10g vlákniny.

- okrem vitamínov obsahujú najmä vápnik, fosfor a ľahko stráviteľné cukry

- majú antibakteriálny, močopudný a posilňujúci účinok, najmä v kombinácií s ovsenými vločkami
- ich plody alebo šťava sa používajú v ľudovom liečiteľstve pri obezite, močových kameňoch, vysokom krvnom tlaku
- hrušky prečisťujú črevá a pomáhajú pri iných poruchách trávenia
- plané hrušky majú liečivejšie vlastnosti

Ich plody alebo šťava sa používajú v ľudovom liečiteľstve pri obezite, močových kameňoch, vysokom krvnom tlaku. Varené a pečené sa používajú proti kašľu a záduchu, odvar zo sušených hrušiek proti hnačkám. Hrušky prečisťujú črevá, odstraňujú zápchu a iné poruchy trávenia. Niektoré odrody obsahujú v dužine drobné zrniečka, ktoré ľuďom s citlivými črevami a poruchami žlčníka, ak sa konzumujú v surovom stave, spôsobujú ťažkosti. Plané hrušky majú liečivejšie vlastnosti ako hrušky ušľachtilé. Majú antibakteriálny, močopudný a posilňujúci účinok.
 
Jablko:
Jedno stredne veľké neolúpané jablko obsahuje 0.47g bielkovín, 95 kalórií, 4.4g vlákniny.

- majú málo sacharidov

- sú mimoriadne bohaté na vitamíny a stopové prvky (majú vysoký obsah draslíka) obsahujú až 30 % vlákniny

- regenerujú a očisťujú organizmus

- znižujú hladinu cholesterolu a cukru v krvi sú účinné aj pri bolestiach hlavy a závratoch pomáhajú pri hnačke (sladké jablká) a zápche (kyslé)

- jablká sú osvedčeným prostriedkom pri ťažkostiach s kĺbmi
- podporujú odolnosť proti chorobám

Jablká svojím obsahom vitamínu C udržujú imunitný systém v kondícii, aby zneškodnil útočiace baktérie a vírusy. Týka sa to aj voľných radikálov v tvare škodlivých ultrafialových lúčov a toxických látok zo životného prostredia, pretože vitamín C patrí k takzvaným lapačom radikálov. Jablká majú čistiacu schopnosť, ktorá sa prejaví predovšetkým pri zápche. Vďaka obsahu kvercetínu zabraňujú tvorbe rakovinových buniek a chránia tepny pred kôrnatením.

 

Jahoda:

Jedna šálka celých jahôd obsahuje 0.96g bielkovín, 46 kalórií a 2.9g vlákniny.

Za ochrannú imunitnú vlastnosť vďačí jahoda železu a vo vode rozpustnému vitamínu C. Železo podporuje príjem kyslíka do krvi a stará sa aj o to, aby sa mohlo vytvoriť dostatočné množstvo obranných buniek, ktoré by cielene napadli možných votrelcov v tvare cudzích telies, baktérií a vírusov, a ich zneškodnili. Vitamín C účinkuje podobne tým, že odchytáva škodlivé voľné radikály a zabraňuje tomu, aby sa vytvorili v organizme zdraviu škodlivé nitrozamíny vyvolávajúce rakovinu.

Jahody boli predmetom povier, ako napríklad deti, ktoré chodili do lesa na jahody, museli prvé tri plody obetovať dušičkám. Tento zvyk pochádzal pravdepodobne zo stredoveku, kedy sa prinášali obety lesným duchom. Iná povera nedovoľovala žiadnej matke, ktorej zomrelo dieťa, jesť jahody, pretože by ich ujedala dieťaťu v nebi.

Niektorí ľudia reagujú na konzumáciu jahôd alergicky (objavia sa u nich pľuzgiere na ústach a perách). Postihnutí jedinci by mali skúsiť jesť biologicky pestované jahody. Pokiaľ alergická reakcia nepominie, môže byť neznášanlivosť vyvolávaná vysokou koncentráciou trieslovín.

 

Jarabina:

Plody jarabiny obsahujú aj viacero organických kyselín, cukor, trieslovinu a pektín.

V medicíne a ľudovom liečiteľstve sa využíva močopudný a preháňavý účinok plodov na prečisťovanie obličiek, miernenie bolestí kĺbov pri reumatizme a dne, na úpravu činnosti čriev pri hnačkách aj zápchach. Vysoký obsah vitamínov v plodoch sa využíva pri liečbe chrípkových a iných infekčných ochorení, zápaloch priedušiek, paradentóze a avitaminóze, na zvyšovanie obranyschopnosti organizmu, odstraňovanie jarnej únavy a pri rekonvalescencii.

Účinné látky, zber a využitie príbuznej jarabiny oskorušovej (Sorbus domestica) sú rovnaké ako pri jarabine vtáčej. Oskoruša je vzácnejšia, má mohutný dekoratívny vzrast, dožíva sa vysokého veku a jej malvice sú väčšie, žlté s červeným líčkom, hruškovitého tvaru. Kvitne v máji. Plody sú jedlé až po odležaní. Robí sa z nich aj chýrna oskorušovica.

 

Kiwi:

Jedno stredne veľké kiwi (69g) obsahuje 0.79g bielkovín, 42 kalórií a 2.1g vlákniny.

Kivi podporuje látkovú výmenu, posilňuje imunitný systém (prevencia prechladnutia, nádchy, chrípky). Prispieva tiež k spevneniu žíl a zlepšuje videnie. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C pomáha lepšie zvládať stres, zvyšuje sústredenie. Stimuluje srdcový sval, podporuje rast kostí.

Kiwi prečisťuje črevá, zlepšuje trávenie, stabilizuje hladinu vody v bunkách čím obmedzuje zadržiavanie tekutín v organizme.

Na rýchle zmäknutie ich treba dať do papierového sáčku spolu s jablkami alebo banánmi. Toto ovocie uvoľňuje rastlinný hormón etylén urýchľujúci dozrievanie.

Niektorí ľudia reagujú na kiwi alergicky!

 

Limeta:

Jedna limeta obsahuje 0.47g bielkovín, 20 kalórií a 1.9g vlákniny.

V minulosti sa džús z limetovej šťavy používal ako liek proti cholere (pre svoj antibiotický efekt). Limety a citróny vďaka svojej obrovskej porcii vitamínu C pomáhajú vybudovať prvotriedny ochranný štít proti vírusom. Hĺbkovo čistia tráviacu sústavu a okrem toho efektívne bojujú s infekciami, napr. s kašľom, prechladnutím a bolesťami hrdla.

Limety treba rozkrojiť nie priečne ale pozdĺžne, získa sa tak oveľa viac šťavy. Takisto netreba limety vystaviť priamemu slnečnému žiareniu, pretože to sfarbuje šupku dožlta a zmierňuje ich charakteristickú kyslosť.

 

Malina:

Jedna šálka čerstvých malín obsahuje 1.48g bielkovín, 64 kalórií a 8g vlákniny.

Maliny obsahujú okolo 13% jednoduchých cukrov, kyselinu jablčnú, kyselinu vínnu, kyselinu citrónovú, kyselinu mravčiu, kyseliny salicylovú, glykozidy. Maliny ďalej obsahujú pomerne veľa pektínu, trieslovín a rastlinných farbív. Malé kôstky obsahujú 16% žltozeleného oleja.

Liečivú silu malín poznali už antickí lekári, ktorí odporúčali malinovú šťavu pri zažívacích poruchách. Maliny sú tiež prírodným prostriedkom pre vývoj zdravej kože a vlasov. Pomáhajú aj proti únave, posilňujú imunitu, zmierňujú krvácanie ďasien a problémy obličiek a močového mechúra.

Podľa starodávnej legendy sa traduje, že maliny boli pôvodne biele. Víla menom Ida zbierala pre svoje dieťa Jupitera maliny a počas zberu sa pichla do prsta. Odvtedy sú maliny červené a táto ich farba symbolizuje jej krv.

 

Mandarínka:

100g mandariniek obsahuje: 0.81g bielkovín, 0.31g tuku a 1.8g vlákniny.

Obsahuje pektín. Dužina i membrány obsahujú aj bioflavonoidy, ktoré účinkujú rovnakým spôsobom ako antioxidanty.

Vitamín C je tiež antioxidant, ktorý pomáha predchádzať škodám spôsobeným voľnými radikálmi a tak poskytuje určitú ochranu proti rôznym formám rakoviny.

Juhokalifornskí výskumníci citrusového ovocia vyšľachtili odrodu mandariniek, ktorá sa vyznačuje skvelou chuťou, tenkou šupkou a veľmi nízkym počtom jadier. Plody merajú priemerne 68 milimetrov na šírku a 60 milimetrov na výšku. Hmotnosť majú priemerne 135 gramov. Skladajú sa z 10 až 11 dielikov. Obsah šťavy je okolo 47 percent.

 

Mango:

Jedno olúpané mango obsahuje 1.06g bielkovín, 135 kalórií a 3.7g vlákniny.

Dužina manga je priam vitamínovou bombou - obsahuje takmer celé odporúčané denné množstvo vitamínu C. Chráni konzumenta aj pred nebezpečnými radikálmi, vznikajúcimi napríklad ožiarením ÚV lúčmi, prechádzajúcimi stenšenou ozónovou vrstvou.

Mango má podľa indických tradícií svoju posvätnú úlohu - je symbolom lásky. Legendy hovoria, že strom na ktorom mango rastie, dokáže splniť naše priania.

K mangu sa údajne nemajú požívať tekutiny, je jedno či mlieko, voda alebo alkohol, lebo vraj spôsobujú bolesti žalúdka. Treba to dodržať dve hodiny po konzumácii čerstvého alebo zaváraného manga. Presný dôvod však nie je známy.

 

Maracuja:

Jedna šálka čerstvej maracuje obsahuje 5.19 g bielkovín, 229 kalórií a 24.5g vlákniny.

- Vysoký podiel ovocného cukru.

Vhodná je aj pri redukčných diétach a vysoký obsah karoténu ju predurčuje na liečbu pokožky, slizníc a očí. Pričom za hlavné liečiteľské účinky sa pokladajú pozitívne ovplyvnenie dýchacích ochorení – napríklad chronickej astmy, pomoc pri vykašliavaní hlienu a zneškodnenie infekcií tráviaceho traktu. Ak trpíte dlhodobou nespavosťou alebo pociťuje úzkosť či neprekonateľnú únavu, vyberte z chladničky maracuju. Takisto napomáha pri nízkom krvnom tlaku, ako pomocná liečba kožného, zápalové ochorenia akné a pomáha predchádzať vzniku arteriosklerózy, čiže kôrnateniu ciev.

Prečo sa nazýva aj „Passion fruit“? (ovocie vášne). Koluje mýtus, že ak zjete toto ovocie, spoznáte lásku svojho života a zamilujete sa do prvého človeka, na ktorého natrafíte. Ak vám to nevyjde v láske, rozhodne si polepšíte aspoň po zdravotnej stránke.

 

Marhuľa:

100g marhúľ obsahuje: 1.4g bielkovín, 0.4g tuku a 2g vlákniny.

Marhule obsahujú aj: 80% vody, 12% sacharidov a aminokyseliny.

Brzdia procesy starnutia a uľahčujú regeneráciu buniek. Zlepšujú náladu, odstraňujú únavu a poruchy sústredenia sa. Podporujú imunitný systém buniek a chránia ich pred vplyvom voľných radikálov. Urýchľujú tvorbu buniek. Pomáhajú regulovať krvný tlak. Majú vysoký obsah rozpustnej vlákniny. Sú výborným zdrojom železa. Majú priaznivý vplyv na sliznicu pľúc silných fajčiarov. Tri zrelé marhule sú najlepším zdrojom železa pre tvorbu červených krviniek.

Marhule prečisťujú tráviacu sústavu, odstraňujú z tela odpadové látky, pôsobia ako mierne preháňadlo.

Marhuľami môžete vyviesť šibalský kúsok procesu starnutia, pretože pôsobia ako dokonalá ochrana - pre všetky bunky tela.

Strom marhuľa spravidla vyrastie do 3.5 až 4.5 metrovej výšky a bežne produkuje ovocie na 20-25 rokov.

Marhuľové kôstky obsahujú amygdalín a sú pri väčšej konzumácii jedovaté! Ani tehotné ženy by pre vysoký obsah medi nemali konzumovať veľa marhúľ. U niektorých náchylných ľudí môžu marhule vyvolať hnačku a pri nadmernej konzumácii aj celkovú slabosť.

 

Melón červený:

Jeden stredne veľký plátok melóna (asi 2 šálky jedlej časti) obsahuje 1.74g bielkovín, 86 kalórií a 1.1g vlákniny.

Navyše sladučké dyne prečistia črevá a to všetko z nich robí ovocie ako stvorené na chudnutie. Stres a s ním spojenú nervozitu, problémy so spánkom, poruchy koncentrácie.

Melón sa neodporúča kombinovať s mliečnymi výrobkami alebo chladeným nápojom. (táto kombinácia ťa nezabije, ale ani neposilní).

 

Melón žltý:

Jeden stredne veľký rez melóna obsahuje: 0.58g bielkovín, 23 kalórií a 0.6g vlákniny.

- Antioxidant: lykopén.

Cukrové melóny pomáhajú rozpúšťať kyslé soli a bránia tak vytváraniu ľadvinových a žlčových kameňov. Enzým superoxid dusmutáza, na ktorý je tento plod obzvlášť bohatý, odbúrava stres. Vďaka veľmi vysokému množstvu vody má diuretické účinky.

Žltý melón sa tráviacou sústavou pohybuje veľkou rýchlosťou, zabraňuje nafukovaniu, je výbornou náhradou keksov alebo čokolády.

Hydratačné účinky plodov využíva aj kozmetický priemysel a šťavu pridáva do osviežujúcich pleťových masiek. Výborne vám poslúži aj ako liek na spálenú pokožku od slnka. Stačí melón nakrájať na plátky a priložiť na spálené miesta.

 

Moruša:

Jedna šálka čerstvej moruše obsahuje 2.02g bielkovín a 2.4g vlákniny.

Obsahuje 8% cukrov, organické kyseliny, bioaktívne látky s protizápalovými a dezinfekčnými účinkami horných dýchacích ciest.

Má protizápalové a dezinfekčné účinky, pôsobí upokojujúco na naše horné dýchacie cesty. Listy moruše sú plné esenciálnych látok, vitamínov a stopových prvkov. Výťažky listov tohto druhu moruše sú často využívané v tradičnej čínskej medicíne. Jej hlavný prínos spočíva v znižovaní krvného tlaku a dosiahnutí telesnej a duševnej rovnováhy. Podporujú krvotvorbu, pomáhajú pri liečbe leukémie, hnisavej angíny, zápale hrdla, znižujú tlak. Kôra zo stromu pôsobí proti zápche. Z listov sa varí čaj, drievko sa dáva do ohnivej vody – morušovice.

Redukuje hladinu cukru v krvi, znižuje hladiny cholesterolu a tuku.

 

Nektárinka:

Jedna šálka nakrájanej čerstvej nektárinky obsahuje 1.52g bielkovín, 63 kalórií a 2.4g vlákniny.

Pomáha telu vstrebávať dôležité železo a podporuje imunitný systém. Priaznivo pôsobia na obličky, čistenie krvi, znižovanie tlaku.

 

Noni:

100g noni vo forme suchého prášku obsahuje: 9g bielkovín, 1.5g tukov a 0g vlákniny.

Obsahuje aj: morindon, morindin, acubin, asperulozid, alizarin, kyselinu kaprovú a kaprylovú, scopoletin, damnacanthal, ako aj rôzne alkaloidy. Plody noni obsahujú až 18 aminokyselín.

- Podporuje rozvoj svalov a bráni ich ochabovaniu.
- Prispieva k regenerácii buniek.
- Reguluje spánkový cyklus.
- Potláča výkyvy nálady.
- Má antioxidačné účinky.
- Kontroluje delenie buniek. Môže preventívne pôsobiť na nádorové choroby. - Posilňuje imunitný systém.
- Má adaptogénne účinky, zabraňuje zápalovým ochoreniam.
- Zmierňuje príznaky alergických chorôb.

Treba dodať, že ani štyridsaťročná výskumná práca nedokázala v plnej miere odkryť všetky tajomstvá noni. Zďaleka nie sú známe všetky jeho pozitíva - podľa odhadov amerických lekárov môže mať blahodarné účinky aj na ďalších 100 zdravotných problémov.

 

Oliva:

Jedna polievková lyžica zrelých olív obsahuje 0.07g bielkovín, 10 kalórií a 0.3g vlákniny.

Chránia bunky pred voľnými radikálmi a pôsobia aj ako prevencia pred kardiovaskulárnymi ochorením. Olivy tiež dokážu zlepšiť priechodnosť ciev.

Olivy sa spomínajú aj v Biblii, opísané sú v dielach starobylej egyptskej civilizácie a veľkú úlohu zohrávali v gréckej mytológii, kde sa spomína, že bohyňa Aténa v súťaži s Poseidónom kvapla kvapku vody do údolia, kde potom vyrástol olivovník.

Olivy obsahujú veľké množstvo sodíku, preto by ich mali osoby s vysokým krvným tlakom konzumovať s rozvahou.

 

Papája:

Jedna šálka čerstvej nakrájanej papáje obsahuje 0.85g bielkovín, 55 kalórií a 2.5g vlákniny.

Obsahuje málo sacharidov, vysoký obsahu karoténového uhľovodíka - lykopénu.

Zmierňuje zápal, posilňuje imunitný systém, chráni pred voľnými radikálmi a pred možnými poškodeniami vyvolanými stresom, najmä pred aterosklerózou a infarktom myokardu. Šťava z papáje pomáha v neuveriteľnom krátkom čase odstrániť tráviace poruchy a žalúdočné vredy.

Prečisťuje a upokojuje celú tráviacu sústavu, pomáha štiepiť bielkoviny.

Papáje by mali byť zrelé, to značí, na ľahké stlačenie prsta by mala šupka povoliť. Pozor - je veľmi citlivá na tlak a skoro sa pokazí. Rozpolené a semienok zbavené ovocie lyžičkou vydlábajte zo šupky a konzumujte ako medzijedlo alebo, čo je ešte lepšie, ako dezert po výdatnejšom jedle. Enzým papaín štiepaci bielkoviny podporuje trávenie a pocit preplnenosti sa rýchlejšie vytratí.

 

Pomaranč:

Jeden stredne veľký pomaranč obsahuje 1.23g bielkovín, 62 kalórií a 3.1g vlákniny.

Za typickú chuť pomarančov zodpovedá okrem ovocného cukru a vysokého obsahu kyseliny citrónovej aj pomarančový olej určujúci arómu.

Urýchľuje látkovú výmenu v organizme, môže teda pomáhať pri chudnutí. Tiež udržiava konštantné množstvo cukru v krvi a znižuje hladinu cholesterolu. Vďaka svojej príjemnej nevtieravej ovocnej vôni sa pomaranč stal jedinečným prostriedkom na ukľudnenie nervovej sústavy. Pomáha uvoľňovať nahromadený stres, frustráciu, hnev. Podporuje prúdenie zablokovanej energie, uvoľňuje napätie, odháňa smútok a melanchóliu.

Aby pomaranče získali typickú oranžovú farbu, musia byť vystavené niekoľkým po sebe nasledujúcim chladným nociam. To je však možné len v krajinách s miernym podnebím. V tropických krajinách je celkom bežné, že zrelé pomaranče sú zelené, pretože neboli vystavené chladu.

Kôra pomarančov z bežnej obchodnej siete môže obsahovať jedovaté látky. Preto ju nekonzumujeme, nestrúhame a ani inak nepoužívame.

 

Pomelo:

100g pomela obsahuje: 0.76g bielkovín, 0.04g tuku a 1g vlákniny.

Jeho konzumácia pomáha pri prevencii srdcovocievnych ochorení a pri zvýšenom cholesterole.

Číňania využívajú vývar z kôry a listov pomela ako prísadu do slávnostných kúpeľov za účelom očistenie sa od zla.

Pomelo je balené do celofánu a sieťky, pretože inak veľmi rýchlo vysychá, zhruba za týždeň sú plody bez tohto obalu vo vnútri pomerne veľmi suché.

 

Slivka:

Jedna šálka nakrájaných čerstvých sliviek obsahuje 1.15 g bielkovín, 76 kalórií a 2.3g vlákniny.

- ideálne spojenie vápnika a fosforu pôsobí blahodárne na posilnenie kostí a pomáha tráveniu
- sušené slivky sú známe svojím laxatívnym účinkom a poskytujú užitočné množstvo vlákniny 

Svojim pôsobením prečisťujú organizmus, zbavujú ho toxických odpadov a kyseliny močovej, čo je obzvlášť dôležité pri liečbe dny a reumatizmu. Kyselina čerstvých sliviek povzbudzuje chuť do jedla a prospieva tvorbe tráviacich štiav.

 

 Višňa:

100g višní obsahuje: 1g bielkovín, 0.3g tuku a 1.6g vlákniny.

- priaznivo vplýva na pečeň, obličky, črevá, štítnu žľazu
- chráni pred chorobami srdca
- zabraňuje vzniku cukrovky 
- nápomocná pri liečení porúch pamäte
- zmierňuje bolesti pri artritíde
- znižuje objem kyseliny močovej v krvi

Výskum dokázal, že pohár nesladenej višňovej šťavy ráno a večer zlepší spánok. Dobrovoľníci v Británii každý deň v priebehu 7 dní pili 300 ml višňovej šťavy dvakrát denne. Ľudia, ktorí pili šťavu spali o 25 minút dlhšie, pričom netrpeli nespavosťou.

 

 

Späť hore