Bolesť hlavy Bolesť hlavy

Jeden rýchly a extra účinný tip proti bolesti hlavy.

Dnes by sme chceli vám ponúknuť jeden rýchly, jednoduchý a extrémne účinný spôsob na bolesti hlavy.

Všetci ho dokonca aj poznáte, no väčšina z vás ho aplikuje nesprávne alebo aspoň nie dostatočne.

Ide o jednoduché opláchnutie si tváre studenou vodou. Jeho zosilnenou verziou je priloženie si studeného obkladu na čelo. To už je síce o niečo lepšie, no stále nie dostatočné.

Najprv si ale vysvetlíme princíp studených obkladov. Bolesti hlavy sú zvyčajne doprevádzané zápalom niekde v okolí mozgu. Zápal je spôsobený opuchom a prejavuje sa zvýšenou teplotou v jeho okolí. Tým sa telo snaží zápal potlačiť. Aplikovaním chladu sa teplota umelo zníži, zmierni sa opuch a následne dôjde k ústupu bolesti.

Na fyzike ste sa kedysi učili o spôsobe prenosu tepla. Teplo prechádza vždy z teplejšieho miesta do studenšieho. Nikdy nie naopak. Chlad nikdy neprechádza do tepla. Ak napríklad otvoríte chladničku a pocítite chlad, tak v skutočnosti to nie je chlad z chladničky, čo cítite, ale únik tepla z vášho tela do chladničky.

Podobne je to aj s obkladom na hlave. Nadbytočné teplo z hlavy prechádza do ručníka, prípadne do studenej vody na vašej tvári po oplachu.

Z fyziky však ďalej vieme, že existujú tri spôsoby prenosu tepla – dotykom, vyžarovaním a odparovaním. Hádajte, ktorý z nich je za bežných okolností a pri bežných teplotách najúčinnejší (teraz nehovoríme o teplotách ako napríklad na slnku)? Dotyk to nie je a vyžarovanie pri izbových teplotách je zanedbateľné.

 

Správna odpoveď preto znie: Odparovanie

 

Teraz už možno tušíte, kam smerujem. Pri opláchnutí tváre vodou síce na krátku chvíľu pocítite výraznú úľavu, no akonáhle si tvar utriete ručníkom, proces prenosu tepla ustane. Aj keď si na čelo dáte obklad, stále je v akcii len dotykový prenos tepelnej energie. A aj to len na čele, čo nemusí byť dostatočne veľká plocha pre dôsledný odvod tepla z celej vašej hlavy.

Namiesto studeného obkladu alebo len opláchnutia skúste niečo iné. Opláchnite si tvár vodou, no neutrite si ju hneď. Utrite si prípadne len oči ak je vám voda na tvári nepríjemná. Zvyšok vody nechajte na tvári sa postupne odparovať. Po odparení si tvár opláchnite znova v prípade, ak bolesť ešte neprešla alebo sa nezmiernila.

Ako už bolo spomenuté, odparovanie pohlcuje a odvádza neporovnateľne viac tepla ako priamy dotyk. Preto aj napríklad voda v hrnci zovrie za pár minút, no na celkové odparenie by potrebovala možno aj niekoľko hodín.

Platí to aj opačne. Najviac tepla voda poskytuje kondenzáciou z pary. Preto sú popáleniny z pary oveľa závažnejšie ako tie z vriacej vody. Ak sa vám na koži vyzráža para, odovzdá do nej oveľa viac energie ako keby ste si na kožu vyliali vraciu vodu.

Celý efekt odparovania vody z tváre môžete ešte viac umocniť napríklad tým, že si budete tvár ovievať vejárom. Že nemáte doma vejár? Vy ste ale nepraktická domácnosť! Čo s vami?! Tak skúste použiť knihu, časopis alebo niečo podobné. Ide o to, že prúdením vzduchu výrazne zosilnite odparovanie a s ním aj odvod tepla z hlavy.

Späť hore