Svalová dystrofia, ilustračné foto Svalová dystrofia, ilustračné foto

Ako vyliečiť nevyliečiteľné

U ľudí je vraj svalová dystrofia nevyliečiteľná. No u hospodárskych zvierat existujú dobre zdokumentované štúdie na zabránenie vzniku tejto choroby.

Čože? Aký je potom rozdiel medzi ľuďmi a hospodárskymi zvieratami? Veľký! Konkrétne v tomto:

choré zviera = žiadny zisk, utratí sa ak neexistuje lacná liečba

chorý človek = ohromný zisk (pre farma firmy a spol.)

Teraz už chápete?

Dystrofia svalov a konvenčná medicína:

Konvenčná medicína charakterizuje dystrofiu svalov ako genetikou podmienené ochorenie. To vedie k postupnému ochabnutiu a strate svalovej hmoty, teda atrofii. Ďalej tvrdí, že svalová dystrofia je neliečiteľná a že „moderná“ medicína dokáže jej priebeh iba spomaliť.

Lož, lož a ešte raz veľká lož!

Schválne, sami si vyhľadajte uvedenú definíciu v zdrojoch konečnej medicíny. Všimnite si, že síce všade povedia „geneticky podmienené“, ale ďalej už nejdú. To evokuje dojem, že je to čisto genetické ochorenie. Podstatné tam ale je to slovíčko „podmienené“.

 

Príčiny svalovej dystrofie

Áno, na toto ochorenie genetika vplýva. No nie tak, ako si myslíte. Medzi zapríčiňovaním a vplývaním je rozdiel ako Brno (zdroj: V.M. svojho času).

Skutočnou príčinou, respektíve spoluvinníkom je metabolizmus a strava. Konkrétne ide o to, že pri svalovej dystrofii telo nedostatočne metabolizuje niektoré látky zo stravy. Nie úplne, iba nedostatočne.

Preto sa často môže stať, že dvaja súrodenci, ktorí mali tých istých rodičov a majú tú istú stravu, no jeden z nich ochorením trpí a druhý nie. U jedného pod vplyvom (nie príčinou) genetiky dochádza k nedostatočnému metabolizmus určitých látok. O nich si povieme za chvíľu.

 

Prvopočiatok choroby siaha dve generácie dozadu…

Ďalšou dôležitou informáciou je, že ani u tej genetiky sa nejedná o čisto genetickú záležitosť. Niektorí z vás vedia, že určité gény sa aktivujú prítomnosťou (alebo neprítomnosťou) takzvaných spúšťačov.

Gény zabezpečujúce metabolizmus látok kritických pre správnu tvorbu a funkciu svalovej hmoty patria medzi ne.

Viete, kedy vzniklo vajíčko vo vašej mame, z ktorého ste sa neskôr vyvinuli vy sami? Bolo to už počas embryonálneho vývinu vašej mamy v maternici vašej babky. Presne ako už tušíte… Strava vašej starej mamy vplývala na to, ako sa vyvinie 50% z vás (ďalších 50% bola spermia od vášho otca).

Toto je názorný príklad ochorenia, ktoré sa môže prejaviť až o dve generácie. No a keďže každý z nás má polovicu DNA od matky a druhú polovicu od otca, ochorenie sa niekedy prejaví, niekedy nie. Tie dve polovice sú síce vždy identické, no pri každom oplodnení sa „namiešajú“ o niečo inak.

To je dôvod, prečo sa súrodenci na seba podobajú, ale nie úplne, ako je tomu v prípade dvojčiat. Presne rovnako je to aj so svalovou dystrofiou – niekedy sa prejaví, inokedy zasa nie.

 

Dá sa dystrofia vyliečiť? Ako?

Metabolická medicína pozná odpoveď aj na tieto otázky. Ako sme už spomenuli, genetika vplýva na to, že dochádza k nedostatočnému vstrebávaniu a metabolizmu látok, ktoré sú kritické pre zdravé svaly. Ich pravidelným dopĺňaním je možné tuto chorobu nielen zastaviť, ale dokonca aj zvrátiť.

Potrebné látky, alebo doplnky je však nutné podávať v oveľa vyšších dávkach, ako sú dávky postačujúce pre zdravého človeka. Je to podobné, ako keby ste chceli naplniť deravé vedro vodou. Dá sa to, len vodu musíte prilievať rýchlejšie ako tá stíha cez diery odtekať.

Trocha nevýhodou tu je to, že dopĺňanie týchto kritických látok je nutné robiť pravidelne. To môže ísť časom poriadne do peňazí.

Dobrou správou je, že ak viete o ktoré látky sa jedná, dá sa adekvátne upraviť strava. Jednoducho zaradíte do svojho jedálnička potraviny bohaté na požadované látky. Časom sa potom budú dať doplnky čiastočne alebo aj úplne vysadiť.

 

Doplnky nevyhnutné pre liečbu dystrofie

Dobre, nebudeme vás už ďalej napínať a prejdeme k jadru veci. Ozaj, dočítali ste sa sem postupne, alebo ste preskočili zopár odsekov? Ak áno, určite sa k nim neskôr vráťte a prečítajte si celý článok.

Tie odstavce vyššie obsahujú popis a zdôvodnenie choroby. Je dobré, ak chorobu dokážete nielen vyliečiť, ale ju aj pochopiť.

Koenzým Q10

Koenzým Q10 je látka nevyhnutná na správne fungovanie nielen srdca, ale všetkých svalov. Látku si vie vyrobiť aj samé telo. Deje sa tak v mladom veku, no po 25 roku života jeho produkcia telom klesá.

U ľudí s dystrofiou, vrátane detí, je často produkcia koenzýmu Q10 znížená. Je ho preto nutné dopĺňať. Menším problémom je, že tento vitamín je pomerne drahý. Ak si ale vezmete cenu liekov a pomôcok nutných k starostlivosť o pacienta s dystrofiou, tak náklady za doplnok sa potom budú javiť smiešne.

Ďalšou dobrou správou je, že aj keď je tento vitamín dôležitý a potrebný, nie je absolútne nutný. Ostatné doplnky sú pre liečbu tejto choroby dôležitejšie viac. Okrem toho, jeho potreba závisí aj od genetiky.

Je možné, že u konkrétneho pacienta vôbec nie je ovplyvnená vlastná tvorba koenzýmu Q10. V takom prípade budú stačiť aj malé dávky, prípadne žiadne, ak sa jedná o dieťa.

Posledným menším problémom je, že genetický test na zistenie jeho stavu v tele sa nevykonáva. Prečo? Jednoducho preto, lebo konvenčná medicína to neuznáva ako príčinu. Ak by veľmi chceli, vedeli by to otestovať, ale to by museli naozaj chcieť.

Preto odporúčame koenzým Q10 zaradiť do protokolu a vlastným testovaním skúsiť zistiť, či hrá pri konkrétnej dystrofii rolu. Treba pozorovať, či po jeho nasadení pociťuje pacient pozitívne zmeny, množstvo energie a podobne. A rovnako, či po jeho vysadení sa zaznamená zhoršenie stavu.

Selén

Selén je veľmi dôležitý stopový prvok. Ovplyvňuje veľké množstvo metabolických procesov. Jeho nedostatok, respektíve nedostatočný metabolizmus môže viesť nielen k dystrofii, ale aj zhoršeniu imunity, či rakovine.

Selén je súčasťou enzýmu, ktorý obsahuje glutation peroxid. Tento enzým chráni bunky a bunkové membrány pred oxidáciou. Dystrofia svalov vedie k znižovaniu hodnôt selénu v krvi. Tým sa problémy prehlbujú a ako špirála to ďalej ovplyvňuje progresiu ochorenia.

Vhodným dopĺňaním a zvýšeným prísunom selénu sa táto špirála dokáže zastaviť. Okrem doplnkov je vhodné konzumovať stravu so zvýšeným množstvom selénu. Takými potravinami sú napríklad: pivovarské kvasnice, plody mora, celozrnné obiloviny a zelenina.

Problémom tu je, že pri pestovaných potravinách si nikdy nie ste istý množstvom obsiahnutého selénu. To preto, lebo jeho úrovne v strave závisia od pôdy, na ktorej sa potraviny pestujú. Medzi jednotlivými krajinami existujú dosť podstatné rozdiely.

A čo sa týka plodov mora, tak tu je dôležité, aby boli kvalitné a z čistých morí. Tých je však už dnes ako šafránu. Preto doplňovanie selénu v podobe doplnkov sa javí ako nevyhnutné.

Vitamín E

Ďalším, rovnako veľmi dôležitým vitamínom pri liečbe svalovej dystrofie, je vitamín E. Na súvis medzi nízkou hladinou vitamínu E a rozvojom dystrofie svalov už pred mnohými rokmi poukázal známy Dr. Pauling. Teda ten istý výskumník, ktorému dnes vďačíme za mnohé poznatky o liečebnej sile vitamínu C.

Dr. Pauling vo svojich prácach uvádza, že okrem samotného vitamínu E, je vhodné pre zosilnenie účinku dopĺňať aj vitamíny C a B6. Netreba zabúdať aj na to, že selén a vitamín E pôsobia v symbióze.

Selén spôsobuje to, že vitamín E sa omnoho lepšie využíva a tak je možné dosiahnuť rovnaké výsledky s oveľa menším množstvom vitamínu E.

Platí tu však jedno pravidlo – vitamín E musí byť prírodný, teda d-alfa-tokoferyl. Mnohé doplnky obsahujú umelo vyrábaný dl-alfa-tokoferyl. Ten je však pre liečbu dystrofie neúčinný. Uistite sa preto, aby ste si pri kúpe obstarali len prírodné formy E vitamínu, teda d-alfa-tokoferyl.

V strave sa vitamín E nachádza napríklad v celozrnných obilovinách, pšeničných klíčkoch a v oleji z pšeničných otrúb.

Lecitín

Posledným zo štvorice účinných doplnkov pre liečbu dystrofie a atrofie svalov je lecitín. Jeho účinok spočíva v tom, že obsahuje dve látky – inositol a cholín.

Ich dostatočná prítomnosť v organizme znižuje vylučovanie keratínu močom.  Práve zvýšené vylučovanie keratínu je problémom pri svalovej dystrofii.

 

Zhrnutie

Na záver si teda zopakujeme, ktoré doplnky sú pre úspešnú liečbu dystrofie nevyhnutné. Zároveň na tomto mieste uvedieme aj dávkovanie. No a napokon tiež spomenieme zopár ďalších doplnkov, ktoré je možné do liečebného protokolu pridať.

Nezabúdajte, že vitamíny a minerály pôsobia v organizme synergicky a navzájom sa podporujú. Pre lepší a rýchlejší účinok je potrebné ich súčasné užívanie.

Dávkovanie je uvedené pre dospelého človeka približne o váhe 60 kg. V prípade detí dávky predeľte váhovým pomerom. Napríklad pre 15 kg dieťa, dávky predeľte číslom 4.

Základne doplnky pre liečbu dystrofie svalov

Koenzým Q10, denne 150 až 200 mg (miligramov)

Selén, denne 200 mcg (mikrogramov)

Vitamín E, denne 800 IU (jednotiek), respektíve 600 mg (miligramov)

Lecitín, denne 15 až 20 gramov (3 čajové lyžičky)

Zopár ďalších užitočných doplnkov a strava pri dystrofii

Komplex vitamínov skupiny B, denne 1 tabletu

Vitamín A, denne 40,000 IU, respektíve 24 mg (miligramov betakaroténu)

Vitamín C, denne 1000 až 2000 mg (1 až 2 gramy, najlepšie nekyslé, alebo zmiešaná forma)

Olej z pšeničných klíčkov, denne 2 čajové lyžičky (10 ml)

Ľanový olej, denne 2 čajové lyžičky (10 ml)

Horčík, denne 400 mg (miligramov)

 

Zdroj: www.jonasfuchs.cz

Späť hore