Cronova choroba - črevo Cronova choroba - črevo Cronova choroba

Ulcerózna kolitída a Cronova choroba – 10 tipov ako sa vyliečiť

Približne 2 percentá populácie v súčasnosti trpí chorobou zápalu čriev, ktorá zahŕňa ulceróznu kolitídu a Cronovu chorobu.

Zjednodušene by sa dalo tieto choroby popísať ako zápalové procesy zažívacieho traktu, ktoré môžu spôsobovať kŕče, silné bolesti, krvácajúce hnačky, stratu na váhe, únavu, horúčky, nevoľnosti a ďalšie komplikácie črevnej sústavy, vrátane možnej rakoviny hrubého čreva.

Popis a prejavy choroby

Okrem hore uvedených potiaží tráviacej sústavy, zápaly čriev sa môžu prejavovať aj v iných častiach tela, napríklad problémami s očami, pečeňou, žlčníkom, svalmi, kĺbmi, obličkami alebo kožou.

V zriedkavých prípadoch môže dochádzať až k narúšaniu črevných stien a prechodu ich obsahu novovytvorenými kanálmi do konečníka, ženských orgánov, brušnej dutiny alebo až na kožu.

Tieto zápalové ochorenia čriev môžu byť extrémne boľavé, vysiľujúce a dokonca až život ohrozujúce. V mnohých prípadoch, keď tradičná liečba zlyhá, končia pacienti s vyoperovanými časťami ich zažívacieho traktu, čo samo o sebe môže viesť k ďalším devastujúcim účinkom na ich zdravie a kvalitu života.

Cieľom väčšiny liečebných metód, či už konvenčných alebo holistických je potlačenie týchto zápalov. Konvenčná medicína pri tom najčastejšie využíva klasické protizápalové lieky. V prípade neúspechu následne siaha, ako už bolo spomenuté, po operačných možnostiach. Bližšie o prírodnom, holistickom prístupe si povieme nižšie.

Možné príčiny ulceróznej kolitídy a Cronovej choroby

Baktéria, ktorá spôsobuje podobné ochorenie u dobytka, je pravdepodobne príčinou Cronovej choroby aj u ľudí. Prejavuje sa typickým chronickým zápalom čriev sprevádzaným bolesťami, krvácaním a hnačkami.

Jedná sa o paratuberkulóznu mykobaktériu, ktorá bráni bielym krvinkám v zneškodňovaní baktérie E. Coli a u väčšiny pacientov s Cronovou chorobou sa potvrdilo jej zvýšené množstvo výskytu v ich chorých tkanivách.

Predpokladá sa, že táto baktéria sa do ľudského zažívacieho traktu dostáva prostredníctvom kravského mlieka a iných mliečnych výrobkov.

Nejedná sa len o jednu štúdiu, ktorá odhalila vzťah medzi konzumáciu pasterizovaného kravského mlieka a Cronovou chorobou.

Mnoho v minulosti vykonaných výskumov zistilo, že výskyt paratuberkulóznej baktérie v postihnutých tkanivách bol zaznamenaný v približne 92% pacientov trpiacich na túto chorobu, v porovnaní s 26% v kontrolnej vzorke zdravých ľudí.

Ďalej sa zistilo, že táto baktéria je prítomná v približne 2% komerčne predávaného pasterizovaného kravského mlieka. Z toho vyplýva, že pasterizácia nielenže zabíja prospešné mliečne baktérie, ale nijako neškodí potenciálne škodlivým baktériám.

Ako by toho nebolo dosť, typické odporúčania, aby sa mlieko pasterizovalo pri ešte vyšších teplotách, robí celú vec ešte horšou.

Mnohí si totiž neuvedomujú jednu vec. Aj keď sa použijú vyššie teploty a teoreticky sa podarí zneškodniť škodlivé baktérie, ich mŕtve zbytky naďalej ostávajú v mlieku.

Síce sa už nemôžu ďalej množiť, no ich samotná prítomnosť má potenciál stále vyvolať reakciu imunitného systému a následne spôsobovať autoimúnne ochorenia, pričom Cronova choroba alebo ulcerózna kolitída sú len jednými z možných prípadov.

Nepasterizované mlieko od kráv kŕmených čerstvou trávnatou potravou je naproti tomu úplným opakom, ktoré môže dokonca tieto chronické zápalové procesy liečiť. Čiže, namiesto vyvolávania choroby, surové nepasterizované mlieko prispieva k jej vyliečeniu.

Je to z toho dôvodu, že pokiaľ sa kravy chovajú správne, živia sa čerstvou trávou, neočkujú sa, umožňuje sa im dostatok čerstvého vzduchu a slnečného svetla, nepodávajú sa im antibiotiká, ktoré poškodzujú ich imunitný systém, potom tento dobytok nekolonizujú ani škodlivé baktérie.

V takomto prípade preto ani neexistuje potreba ich mlieko pasterizovať.

Pasterizácia v mlieku zabíja nielen škodlivé baktérie, ale aj tie prospešné, ktoré dokážu Cronovej chorobe predchádzať a liečiť ju.

Platí tu zásada, že črevo nemôže byť súčasne obývané oboma typmi baktérii. Jedné vytláčajú druhé.

Preto by sme sa mali snažiť, aby človek vo svojej strave konzumoval viac tých prospešných baktérii, ktoré následne vytlačia tie škodlivé.

V prípade pasterizovaného mlieka, kde sú všetky prospešné baktérie mŕtve, potom tie zlé nemá kto vytláčať, čo následne vedie k ich premnoženiu a rozvoju choroby.

Ďalšou predpokladanou príčinou Cronovej choroby a ulceróznej kolitídy sú antibiotiká.

Z vplyvov popísaných v predchádzajúcom odstavci je čitateľovi už pravdepodobne zrejmé, prečo antibiotiká môžu byť príčinou spomínaných ochorení.

Keď sa antibiotikami vyničí črevná mikroflóra, následne dochádza k premnoženiu kvasiniek, húb a škodlivých baktérii, čo následne vedie k zápalovým procesom. Tie sa však nemusia obmedzovať len na samotný tráviaci trakt, ale sa často sa prenášajú aj na ostatné orgány ako oči, pečeň, žlčník, svaly, spojivové tkanivá a kĺby, obličky a pokožku.

Niektorí vedci tvrdia, že predovšetkým  kvasinky a hubové toxíny (mykotoxíny) sú priamou príčinou Cronovej choroby. Bývalý expert Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Dr. Costantini zistil u ľudí s Cronovou chorobou prítomnosť alfatoxínu, teda toxínu produkovaného plesňou Aspergillus nachádzajúcej sa priamo v ich krvi.

Priebeh choroby bol oveľa miernejší u tých ľudí, ktorí boli na bezkvasinkovej diéte, teda strave neobsahujúcej pečivo a droždie.

 

Prírodná liečba ulceróznej kolitídy a Cronovej choroby

Okrem už popísaného odporúčania prejsť z pasterizovaného kravského mlieka na nepasterizované od kráv kŕmených čerstvou trávou a chovaných bez vakcinácii, antibiotík a s dostatkom pohybu a čerstvého vzduchu.

Tuto uvádzame ďalšie účinné spôsoby liečby chronických zápalov tráviacej sústavy:

1. Vyhýbajte sa nebezpečným obilninám obsahujúcich glutén

Je dokázané, že pred tisíckami rokmi ľudia nekonzumovali obilniny. Boli ešte stále lovcami a zberačmi plodov, teda ich strava bola prevažne mäso, ovocie a zelenina.

Vyše 99% ľudskej DNA bolo vytvorenej ešte v týchto časoch. Jednoducho povedané, posledných zopár tisíc rokov nie je dosť na to, aby sa ľudská DNA dokázala evolučne prispôsobiť danej zmene.

2. Obmedzte alebo úplne vylúčte zo stravy rafinovaný cukor

Hlavne sa vyhýbajte fruktóze, ktorá povzbudzuje zápaly prostredníctvom zvýšenia hladiny inzulínu v krvi. Taktiež sa vyhýbajte umelým sladidlám, ktoré majú celú škálu ďalších škodlivých účinkov.

3. Konzumácia dostatočného množstva probiotík

Fermentované jedlá ako kyslá kapusta, kombucha, jogurty (z nepasterizovaného mlieka od zdravo chovaných kráv) sú plné prospešných baktérii. Vášmu telu dokážu prospieť rovnako ako plná fľaša špeciálneho probiotického nápoja, no za zlomok jeho ceny.

Jednou z najjednoduchších možností je zadovážiť si zdravé nepasterizované mlieko a urobiť si z neho kefír. Príprava je jednoduchá – pridajte zopár štartovacích kefírových granúl do jedného, prípadne viacerých litrov mlieka pri izbovej teplote a nechajte to postáť cez noc.

Ráno, keď sa zobudíte, bude kefír hotový a môžete si ho začať vychutnávať. Ak ešte nenadobudol hustotu a konzistenciu typickú pre jogurt, nechajte ho postáť o niečo dlhšie. Následne ho skladujte v chladničke.

4. Kokosový olej

Kokosový olej sa preukázal byť veľmi prospešnou súčasťou stravy kvôli svojím protizápalovým a liečiacim účinkom na tráviaci trakt.

Kokosový olej má tiež protimikrobiálne účinky na škodlivú črevnú mikroflóru.

5. Rybací olej

Rybací olej je veľmi dôležitým a nepostrádateľným prvkom pri predchádzaní a liečbe zápalových procesov v tráviacej sústave.

6. Vyriešenie psychickej traumy

Zápalové procesy v črevách často súvisia s nevyriešenými psychickými a emocionálnymi traumami, prevažne z ranného detstva pred 6. rokom života, ktoré sú vryté hlboko do podvedomia.

Ide prevažne o rôzne interakcie medzi rodičom a dieťaťom, pričom z pohľadu rodiča sa mohlo jednať o banalitu, no z pohľadu dieťaťa to bola pre neho absolútne devastujúca skúsenosť.

Preto v prípade existencie duševnej traumy, je často ťažké dosiahnuť zlepšenie zdravotného stavu, pokým sa táto trauma nevyrieši.

7. Kôrovcový, planktónový olej (Krill oil)

Výsledky nového výskumu na zvieratách publikované v Škandinávskom denníku Gastroenterológie potvrdili, že kôrovcový olej poskytuje viacero ochranných účinkov proti zápalovým ochoreniam čriev, vrátane zníženia zápalového a oxidatívneho stresu.

Uvedené účinky sa pripisujú vysokému obsahu omega 3 mastných kyselín (EPA a DHA), ktoré pri zápaloch hrajú dôležitú úlohu. Konkrétne ide o produkciu látok známych pod názvom resolvíny a protektíny, ktoré dokážu potlačiť zápal ešte pred tým, než stihne napáchať nejaké škody.

Resolvíny napríklad vedia kontrolovať zápal tým, že zabraňujú prechodu buniek vyvolávajúcich zápal na miesta, kde dochádza k aktivácii zápalov.

Okrem samotných omega 3 mastných kyselín kôrovcový olej ďalej obsahuje astaxantin.

Ide o karotenoid produkovaný výhradne planktónom Heamatoccus pluvialis v čase, keď sa mu zastaví prísun vody, čím je nútený sa chrániť pred ultrafialovým žiarením. Je to mechanizmus zameraný na prežitie organizmu, o istý druh „ochranného poľa“ pred nedostatkom potravy a intenzívnym slnečným žiarením.

Existujú len dva významné zdroje astaxantínu. Prvým je samotný planktón, ktorý ho dokáže vyprodukovať. Druhým sú morské živočíchy, ktoré uvedený planktón konzumujú, ako napríklad lososustrice a kôrovce.

Prírodný astaxantín je nielen silným antioxidantom, ale zdá sa, že je aj účinnou protizápalovou látkou, ktorá dokáže utlmovať zápalové mediátory, ktorými sú napríklad nádorový nekrózny faktor alfa, oxidy dusíka alebo zápalové enzýmy COX-1 a COX-2.

Prejavenie jeho účinku môže síce trvať o niečo dlhšie, ako u komerčných liekoch proti bolestiam (paracetamol, nurofen a podobne), no na druhej strane nemá žiadne ich nežiaduce vedľajšie účinky.

Práve naopak, má niekoľko pozitívnych vedľajších účinkov. Výskumy ukazujú, že môže byť veľmi prospešným pre dokonca až 100 rôznych chorôb.

8. Optimalizujte svoje hladiny vitamínu D

Ukazuje sa tiež, že vitamín D dokáže byť takmer tak účinný ako živočíšne získané omega 3 mastné kyseliny pri liečbe zápalových ochorení tráviaceho traktu.

Jedným z dôvodov, prečo vitamín D funguje je skutočnosť, že sa podieľa na tvorbe takmer 200 druhov antimikrobiálnych peptidov. Veľké množstvo expertov totiž považuje zápalové ochorenia čriev za infekčnú chorobu.

9. Používanie prírodných protizápalových bylín

Jednou z najznámejších bylín s protizápalovými účinkami je kurkuma (turmeric) obsahujúca primárny polyfenol kurkumín.

Ďalšou známou bylinou z Ayurvedy je napríklad bosvelia (boswellia) majúca vynikajúce klinické výsledky, vrátane jej bezpečnostného profilu v porovnaní s konvenčnými liekmi používaných pri liečbe chronických zápalových ochorení čriev.

10. Transplantácia fekálnych baktérii od zdravého darcu.

Na prvý pohľad sa môže táto metóda zdať trochu nechutná, no posledné experimenty potvrdili jej vysokú úspešnosť pri liečbe Cronovej choroby a ulceróznej kolitídy. Z etických, psychických a čiastočne aj zdravotných dôvodov darcom zdravej črevnej mikroflóry zvyčajne býva rodinný príslušník pacienta.

 

Zdroj: www.badatel.sk

Späť hore