Vysoký krvný tlak Vysoký krvný tlak Vysoký krvný tlak

Mnoho ľudí v dnešnej dobe trpí vysokým krvným tlakom už od pomerne skorého veku.

Dalo by sa povedať, že popri ostatných ochoreniach ako rakovina či cukrovka, sa aj toto ochorenie stalo jedným z civilizačných.

Kde ležia príčiny vysokého krvného tlaku?

Príčiny sú rôzne, no vo väčšine prípadov to má na svedomí uponáhľaný životný štýl, stresy a na to nadväzujúce zlé stravovanie.

V prípade, že človek konzumuje nezdravé potraviny len z času na čas, jeho zdravie by to nepriaznivo ovplyvniť nemalo.

Ak ale týchto prehreškov pribúda a stávajú sa pravidelnosťou, časom škodlivých látok v tele narastá a následne to vyústi do zvýšeného krvného tlaku. Ten môže byť príčinou veľkého množstva súvisiacich zdravotných problémov ako sú napríklad bolesti hlavy, nespavosť, podráždenosť a podobne.

 

Možné následky ochorenia

Pri dlhotrvajúcom zvýšenom krvnom tlaku neskôr môže dôjsť aj k vážnejším komplikáciám ako je infarkt alebo mozgová mŕtvica. Obe z týchto ochorení môžu mať za následok v lepšom prípade výrazné zníženie kvality života a v najhorších prípadoch vedú až k smrti človeka.

Vysoký krvný tlak je zákerný v tom, že často nemá žiadne príznaky a tak jediným spôsobom, ako ho zistiť, je dať si tlak odmerať.

V neskorších štádiach sa môže prejavovať rôzne, napríklad bolesťami hlavy, pocitmi slabosti, závraťami, červenaním, závalmi tepla, problémami s videním alebo hučaním v ušiach.

 

Ako rieši problémy konvenčná medicína

Odpoveďou konvenčnej medicíny na zníženie krvného tlaku býva podávanie statinov alebo kyseliny saliciovej (zložka acilpirínu). Problémom však je, že tieto lieky neriešia problém, len zmierňujú príznaky.

Vysoký krvný tlak vzniká vtedy ak sú cievy zanesené usadeninami, ktoré blokujú prietok krvi.

Z fyziky je mnohým známe, že ak sa zúženým priemerom trubice má prepraviť rovnaký objem tekutín, potom veličina ktorá sa musí zvýšiť je tlak. Súčasne so vznikom usadenín v cievach dochádza k zníženiu pružnosti ciev.

Samotný vysoký krvný tlak by nebol až taký problém. Ak sa však k tomu pridruží znížená elasticita ciev, potom hrozí ich prasknutie. V prípade, že tak nastane v srdci alebo v mozgu, následky môžu byť fatálne.

Okrem samotného riedenia krvi statínami zabraňujúcimi len vytváraniu krvných zrazenín, ktoré by mohli cievy zablokovať a vyvolať infarkt alebo mozgovú mŕtvicu, konvenčná medicína rieši vysoký krvný tlak pomocou zopár ďalších metód.

Medzi ne patria napríklad lieky znižujúce srdečnú frekvenciu, prípadne lieky zamerné na umelé (a len dočasné) zvýšenie elasticity ciev.

Ako je zrejmé, takéto riešenie nie je vôbec ideálne.

Opäť sa tu nerieši príčina ale len následok. Krvný tlak sa síce zníži, no zníži sa aj prietok krvi a s tým spojené zhoršené vyživovanie buniek kyslíkom a ďalšími potrebnými látkami.

Na povrchu sa síce takáto konvenčná liečba javí ako úspešná, no pod povrchom dochádza k degradácii zdravotného stavu, čo neskôr často vyústi práve k tak obávaným infarktom a mŕtviciam.

 

Čo ponúka prírodná metabolická medicína?

Odpoveďou prírodnej medicíny je snaha o odstránenie príčin. To je možné dosiahnuť pomocou nasledovného:

- Pravidelná konzumáciu vyšších dávok vitamínu C, ktorý ako antioxidant má dôležitú úlohu pri tvorbe a obnove látok budujúcich cievne tkanivá a taktiež pomáha cievy udržiavať pružné.

- Horčík vitamíny skupiny B. Z doplnkov stravy ďalej odporúčame užívať práve minerál horčík, ktorý spolu s B vitamínmi je pre zdravie vašich ciev nepostrádateľný.

- Aminokyselina L-Arginín. Táto aminokyselina preukázala veľmi dobré výsledky v štúdiách zameraných na znižovanie vysokého krvného tlaku.

- Z prírodných bylín účinných proti vysokému krvnému tlaky je hodné spomenúť napríklad levanduľu, alebo viac exotické lapacho a chanca piedra.

- Zvlášť Chanca Piedra v kombinácii s L-Arginínom sa ukázali ako veľmi účinné na znižovanie krvného tlaku. Ten dokážu znížiť prakticky do niekoľkých dní, niekedy hodín. Preto sa odporúča ich začať užívať najprv v malých dávkach a postupne dávku zvyšovať, aby sa zabránilo príliš prudkému poklesu tlaku.

 

Mechanizmus účinku týchto látok je uvádzaný cez ich silnú schopnosť odstraňovať zápaly. Častokrát vysoký krvný tlak je dôsledkom vnútorných zápalov a opuchov, ktoré blokujú prietok krvi.

 

Po ich odstránení sa tlak rýchlo dostáva do normálu a jeho prudké zníženie môže u ľudí dlhodobo zvyknutých na vysoký krvný tlak vyvolať nevoľnosti, závrate alebo unavenosť. Preto s  chanca piedrou a L-Arginínom treba začínať opatrne.

 

 

Späť hore