Ryby Krevety

Kyanokobalamín, cyanocobalamin, kobalamín, methylcobalamin, korynoid

Rovnako ako iné vitamíny B je aj vitamín B12 (kobalamín) dôležitý pre metabolizmus. Je nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek a fungovanie centrálneho nervového systému. Vitamín B12 sa nachádza vo vajciach, červenom mäse, hydine, kôrovcoch, mlieku a mliečnych výrobkoch. Nedostatok môže viesť k pernicióznej anémii a degenerácii kostnej drene.

 

Definícia:

Synonymum: kobalamín
Vitamín B12 je vo vode rozpustný vitamín, ktorý vo veľkej miere podlieha deštrukcii pri výrobe potravín a príprave pokrmov. Vzhľadom k opätovnému vstrebávaniu z enterohepatálneho obehu má telo veľkú zásobovaciu kapacitu pre vitamín B12.

Biochemická funkcia:

- početné funkcie pri metabolizme aminokyselín

- pomáha pri syntéze nukleových kyselín (deoxyribonukleovej a ribonukleovej kyseliny)

- pôsobí na bunkový rast a v procesoch bunkového delenia

- ako koenzým metylkobalamín funguje ako prenášač metylovej skupiny pri syntéze metionínu z homocysteínu (viď kyselina listová a Pharmaton tobolky)

- funkcia pri transformácii kyseliny listovej do aktívnej formy

- udržiava v poriadku membrány nervových a ďalších buniek, je nevyhnutný pre črevný trakt, kostnú dreň a rastové hormóny

 

Výskyt v potrave:

syntetizovaný výhradne mikroorganizmami len v živočíšnych potravinách (napr. pečienka, ľadviny, červené mäso, ryby, vajcia, mlieko a mliečne výrobky)

v malých množstvách vo fermentovaných rastlinných produktoch (napr. kvasenej kapuste, pive) a koreňoch rastlín, do ktorých sa vitamín B12 dostáva z baktérií.

 

Potreba:

Odporúčané denné množstvo (RDA) podľa smernice Európskej únie z roku 1990 pre príjem potravinami: 4 μg

 

Bezpečnosť:

Tolerovaná horná hranica príjmu: 30 μg

 

Rizikové skupiny:

Viac vitamínu B12 je treba v tehotenstve a v období dojčenia, pri prísnom vegetariánstve, zlej výžive, poruchách vstrebávania a alkoholizme.

 

Príznaky nedostatku:

nedostatok sa vyskytuje len veľmi zriedkavo a príznaky sa objavujú po 5 až 10 rokoch úplného nedostatku vitamínu B12 vo výžive poruchy rastu, perniciózna anémia, porucha metabolizmu sacharidov, degenerácia nervov a kostnej drene, dermatitída, zápaly v oblasti úst, nervové poruchy, poruchy slizníc v tráviacom trakte

 

Príznaky hypervitaminózy:

Nie sú známe.

Späť hore