MVDr. MUDr. Dr. Wallach

Práve ste začali čítať skrátený prepis prednášky MVDr, MUDr, Dr. Joe Wallacha, ktorú predniesol v roku 1994 v Kansas City.

Dr. Wallach bol v roku 1991 navrhnutý na Nobelovu cenu.

Pri čítaní tohto textu sa dozviete o príčinách rady chorôb, predčasnom starnutí a spôsoboch, ako obom predchádzať.

Dovoľte mi začať otázkou.

Koľko z Vás vyrástlo na farme, žije na farme a má čo robiť s chovom dobytka?

Ja osobne som vyrástol na farme v Missouri v päťdesiatych rokoch. Chovali sme hovädzí dobytok na porážku. Ak sa chcete uživiť chovom dobytka, musíte si tiež pestovať patričné krmivo. U nás sme pestovali kukuricu, sójové bôby, sušili sme seno a ďalšie. Po zbere sme všetko poslali do mlyna na zomletie. K zomletému krmivu sme pridávali zmes vitamínov, rôzne minerály a stopové prvky. Všetko sme zmiešali spolu a z tejto zmesi sme urobili tablety, ktorými sme kŕmili dobytok. Po šiestich mesiacoch sme vykŕmené kusy poslali na porážku. Takto sa to neustále opakovalo. Vtedy, ako 13-ročného chlapca ma fascinovala dôkladná príprava hodnotného krmiva pre kravy. My ľudia sa chceme dožiť vysokého veku a pritom nejeme žiadne vitamíny a minerály. To ma trápilo. Preto som sa jedného dňa spýtal svojho otca, prečo nepridávame do našej stravy potrebné živiny, tak ako ich dávame nášmu dobytku. Môj otec na to len zabručal niečo ako: "Buď ticho chlapče a Váž si čerstvú stravu, ktorú tu máme."

Po strednej škole som sa rozhodol študovať poľnohospodárstvo na univerzite v Missouri. Po nejakom čase som prešiel na štúdium veterinárstva. Tam som tiež dostal odpovede na väčšinu mojich otázok z chlapčenských rokov. Je zaujímavé, že veterinári vedia, ako predísť a niekedy aj vyliečiť radu ochorení u zvierat jednoducho a lacno pomocou správnej výživy. Ak sa chcete uživiť ako farmár, musíte sa vedieť o zvieratá správne starať a tým predídete rade problémov a výdavkov a to len za pomoci výživy. Pre zvieratá totiž nemáme žiadne poisťovne ani Červený kríž a tak ich musíme udržiavať v plnom zdraví. Po ukončení štúdia sa mi naskytla príležitosť splniť si jeden z mojich chlapčenských snov. Odišiel som do Afriky pomáhať pri záchrane divokých zvierat ako veterinár. Po dvoch rokoch práce sa slony a nosorožce som dostal telegram zo ZOO v St. Luis. Vzhľadom k mojim skúsenostiam s divými zvieratami mi ponúkli miesto veterinára. Ponuku som prijal a mojou úlohou bolo vykonávať pitvy zvierat, ktoré uhynuli prirodzenou smrťou. ZOO v St. Luis dostalo dotáciu 75 miliónov dolárov na výskum príčin smrti u zvierat a na vyhľadávanie druhu zvierat, ktoré sú obzvlášť citlivé na znečistenie (ďaleko citlivejší ako ľudia). Tieto zvieratá by sa potom používala na monitorovanie vplyvu znečistenia prostredia na živé organizmy. Preto, aby bolo možné zjednať nápravu stavu skôr, než sa negatívne vplyvy prejaví na človeku. Tak som strávil 12 rokov pitvaním zvierat a celkovo som vykonal 17 000 pitiev. Tiež som sa zúčastnil okolo 3000 pitiev na ľuďoch. Záver bol taký, že každý prípad prirodzenej smrti, či už u zvieraťa alebo u človeka, je prejavom nedostatku živín. Tieto výsledky ma fascinovali. Opäť som si spomenul na svoje detstvo, náš dobytok a hlavne na to, čím sme ho kŕmili. Chcel som ukázať ostatným ako je výživa dôležitá. Začal som písať články do novín a časopisu. Napísal som tiež niekoľko učebníc, hovoril som v rozhlase, televízii. Moje poznatky však nechávali ľudí vlažných. Nikto so mnou nezdieľal moje nadšenie a lekári boli k mojim výsledkom ti nejpesimistickejší. Rozhodol som sa teda ísť študovať medicínu len preto, aby som si mohol otvoriť svoju vlastnú lekársku prax a tu využiť výsledky svojich výskumov pre ľudí. Po ukončení štúdia som 15 rokov v Portlande, v štáte Oregon, vykonával prax ako praktický lekár. Musím povedať, že výsledky veterinárnej praxe sa potvrdili pri aplikácii na ľudí a pokiaľ si z toho, o čom dnes budem hovoriť, odnesiete len 10%, ušetríte si veľa zbytočného trápenia a pridáte si mnoho rokov života za plného zdravia. Chcem Vám ukázať, že stojí za to podstúpiť určité úsilie a niečo pre seba urobiť. Pretože len tí z Vás, ktorí sa pevne rozhodnú, môžu očakávať nejaké výsledky.

Vo svete je najmenej 5 oblastí, kde sa ľudia dožívajú veku 120 až 140 rokov. Vedecké poznatky ukazujú, že genetický potenciál ľudského tela je tiež 120 až 140 rokov. Chcem sa tu zmieniť o týchto národnostiach podrobnejšie. Pokiaľ ide o údaje dlhovekosti, možno predpokladať, že niektoré budú prehnané. Obmedzím sa preto len na údaje, ktoré sú písomné dokumentované.

Z oblasti Tibetu je to prípad čínskeho doktora Li, ktorý dostal od čínskeho cisára uznanie za dlhovekosť pri príležitosti oslavy svojich 150 rokov. Doktor Li sa údajnej narodil v roku 1777 a zomrel v roku 1933 vo veku 156 rokov. Tento prípad vzbudil mimoriadnej veľkú pozornosť a bol tiež opísaný v London Times z roku 1933. Na základe toho napísal James Hilton v roku 1934 svoju knihu nazvanú "Stratený horizont".

Ďalšie oblasti, kde sa ľudia bežne dožívajú veku 120 až 140 rokov je východný Pakistan, ďalej sú to južnej časti bývalého Sovietskeho zväzu. Sú to oblasti, kde žijú Arméni, Azerbajdžanci a Jerevanci. Napríklad januárové číslo časopisu National Geographic z roku 1973 pojednáva o ľuďoch, ktorí sa dožili sto a viac rokov. V pamäti mi utkveli tri fotografie. Na prvej je pani vo veku 136 rokov s pohárom vody v jednej ruke a cigarou v druhej. Teda žiadna krehká starenka v nemocnici alebo domove dôchodcov, obávajúc sa termínu platenia za drahú liečbu, ale niekto, kto sa ešte stále raduje zo života. Na ďalšom obrázku bola skupinka troch manželských párov oslavujúcich svoje l00-ročné, 115-te a 120-te výročie svadby. Na poslednom obrázku je pán zbierajúci čajové lístie na plantáží v Arménsku. Podľa jeho rodného listu a rodných listov jeho detí, bolo tomuto mužovi 167 rokov! Na západnej pologuli stojí za zmienku andský kmeň Vilka Bambi z oblasti Ecuador. Z oblasti juhovýchodného Peru je to kmeň indiánov Tiki Kaka. Ľudia v oboch týchto oblastiach sa dožívajú veku 120 až 140 rokov. Pokiaľ ide o Američanov, najstarším občanom USA bola pani Margaret Steechová, o ktoré je zmienka v Guinessovej knihe rekordov a ktorá zomrela na následky pádu vo veku 115 rokov. Pani Steechová bola pred pádom úplne zdravá a podľa úmrtného listu zomrela na nedostatok vápnika tri týždne po páde. Dcéra pani Steechové uviedla, že jej matka mala v posledných týždňoch svojho života neobvyklú chuť na sladké veci. Toto je prejav nedostatku chrómu a vanádu. Ďalšie zdokumentovaný prípad je náčelník jedného nigérijského kmeňa, ktorý bol veľmi vychvaľovaný jednou z jeho žien. Zomrel vo veku 126 rokov a mal stále pôvodný chrup. Dá sa teda predpokladať, že aj jeho ostatné schopnosti boli rovnako zachovalé. Muž zo Sýrie, ktorý zomrel vo veku 133 rokov, sa štvrtýkrát oženil v 80tich rokoch a stal sa otcom deviatich detí (do svojich 100 rokov). Taktiež uvádza aj v Guinessovej knihe rekordov. Takže páni - stále máte nádej.

Všetci máme prinajmenšom rovnakú možnosť dožiť sa 120 až 140 rokov. Priemerný vek v Spojených štátoch je dnes 75,5 rokov. Priemerný vek lekárov v USA je 58 rokov! Ak chcete aspoň štatisticky získať 17 rokov života, neštudujte medicínu ... Ak sa však chcete dožiť 120 až 140 rokov, potom musíte urobiť dve veci.

Prvá je vyhnúť sa hlúposť života, ja tomu hovorím "životnom mínam"! Tieto vás môžu stáť život. Sú to - každodenné fajčenie, dennodenná kocovina alebo behám v čiernom úbore v noci pozdĺž cesty a podobne. Možno vám to pripadá nezmyselné, ale je k podiveniu, koľko Američanov príde týmto spôsobom každý rok o život.

Ďalšou dôležitou vecou je - vyhnite sa lekárom! Som si vedomý, že toto je veľmi autoritatívne tvrdenie. Musím Vám vysvetliť prečo. Trojročná štúdia skupiny pre ochranu spotrebiteľa od spoločnosti Ralph Nather z 13.1. 1993 uvádza, že v dôsledku lekárskej nedbanlivosti príde ročne v amerických nemocniciach o život okolo 300-tisíc ľudí. Lekársku nedbalosťou sa rozumie: zlé stanovenie diagnózy a spôsobu liečby, aplikácia nevhodných liečiv, chyba v desatinnom mieste a následné predávkovanie liekov atď Pre bližšiu predstavu si uvedomte, že v priebehu celej desaťročnej vojny vo Vietname Američania stratili 56-tisíc mužov, čo je 5 600 mužov ročne. Vtedy vyšli do ulíc milióny ľudí protestovať proti vojne. Dnes však nikto neprotestuje - chráňte nás pred lekármi! Preto je veľmi potrebné predchádzať chorobám a tým sa vyhnúť riziku pri styku s lekármi!

Po druhé: musíte začať robiť niečo pre svoje zdravie. Na zabezpečenie správnej funkcie vášho tela denne potrebujete okolo 90 látok. Je to 60 minerálov, 16 vitamínov, 12 aminokyselín a 3 mastné kyseliny. Väčšina ľudí si kupuje vitamín C a o ďalších nutných prvkoch nemá ani potuchy. Ak to so svojím zdravím myslíte vážne, potrebujete denne 90 látok.

V dnešnej dobe sú lekári príliš zamestnaní chemoterapiou, operáciami a transplantáciami, než aby im zostal čas nám povedať ako tomu všetkému predísť. Novinári síce vedia, že ľudia majú záujem o zdravie a občas sa niekde objaví článok o tom či onom. Nie je to však z ľudomilstva, ale preto, že to pomáha predávať tlač. Objavíte aj článok ako je ten zo 6. 4. 1992 vytlačený v časopise TIME pod názvom "Skutočný význam vitamínov". V tomto článku bol podľa najnovších výskumov popísaný vplyv vitamínov na zdravie ľudí. Ide o šesť veľmi pozitívnych stránok. Na záver je názor odborníka Dr Victora Herberta, profesora medicíny na univerzite Mount Sinai v New Yorku po tom, čo bol novinárom požiadaný o komentár. Dr Herbert tu poznamenáva, že kŕmenie sa vitamínmi je k ničomu. Výsledkom prijímania minerálov a vitamínov je len drahý moč. Inými slovami povedal, že ľudia hovoriaci o výžive sú podvodníci, ktorí z vás len ťahajú peniaze. Zrejme to tak musí byť, sú to predsa slová profesora medicíny a vyšlo to tlačou. Alebo nie? Niečo vám poviem. S mojich skúseností zo 17-tisíc pitiev je denná moč za 50 centov to najlacnejšie poistenie aké poznám a ak neinvestujete do svojho zdravia, investujte do príjmov nejakého lekára. Ani cent z zárobku lekára nejde na výskum ako predchádzať chorobám, ktoré ľudstvo sužujú.

Keby tomu bolo inak, lekári by za chvíľu nemali koho liečiť a táto lukratívna profesia by sa stala minulosťou. A potom tu predsa máme rôznych politikov, ktorí nám ponúkajú lekársku starostlivosť zdarma, ak budeme voliť práve toho ktorého z nich, alebo to je aspoň to čo chcú aby sme si mysleli a my sa potom čudujeme prečo máme tak vysoké dane. Ako je toto všetko možné? Je to tým, že sme odovzdali zodpovednosť za svoje zdravie lekárom a - vláde! Podarilo sa im nás totiž presvedčiť na úrovni podvedomia, že sami na to nestačíme a že bez nich je každý z nás stratený. Len sa niekedy sledujte ako jednáte s lekárom. Veľmi zriedka je to ako rovný s rovným. Lekári poznajú tisícky faktov o najrôznejších chorobách, ale len niektorí vedia ako liečiť. Myslím si, že lekári nám niečo dlhujú a že by mali uviesť niekoľko vecí na správnu mieru. Chcem sa tu preto zmieniť o niekoľkých falošných mýtoch.

Každý z vás pravdepodobne počul, že žalúdočné vredy sú spôsobené stresom. Už pred tridsiatimi rokmi sa vo veterinárnom vedelo, že vredy (aspoň u svíň) spôsobuje baktéria "Helicobacter pylori". Liečba je vlastne veľmi jednoduchá a spočíva v podávaní minerálu bizmutu spolu s antibiotikom tetracyklín. Lekári už na to tiež prišli, pretože Národný inštitút Zdravie v jednej svojej správe z roku 1994 uvádza: "Žalúdočné vredy sú spôsobené baktériou Helicobacter pylori a môžu byť vyliečené podávaním tetracyklínu a bizmutu''.

Ďalším mýtom je rakovina. Rakovina je v Spojených Štátoch na druhom mieste ako príčina smrti. V septembri roku 1993 uverejnila Harvardská univerzita spolu s národným inštitútom Zdravia výsledky päťročnej štúdie prevencie rakoviny vykonávané v Číne. Čína bola zvolená preto, že v jednej tamojšej provincii je najvyšší výskyt rakoviny na svete vôbec. Experimentu sa zúčastnilo 29-tisíc ľudí a spočíval v tom, že títo ľudia boli rozdelení do niekoľkých menších skupín a každej skupine boli podávané určité živiny, minerály alebo vitamíny, alebo kombinácia viacerých živín, vo dvojnásobnej ako odporúčanej dávke. Toto sú výsledky štúdie: u skupín ktorým sa podával iba jeden vitamín či minerál nedošlo štatisticky k žiadnemu zlepšeniu. V skupine kde bol podávaný vitamín E, beta karotén a prvok selénu došlo k poklesu úmrtí na rakovinu žalúdka o 21%, pokles úmrtí na ostatné druhy rakoviny o 13% a pokles na iné druhy úmrtí o 9%. Uvedomte si, že k tomuto zlepšeniu došlo v dôsledku podávaní iba troch živín z celkového počtu deväťdesiatich.

Ďalšou oblasťou kde nám lekári dlhujú informácie, je operatívne liečenie kĺbov. V roku 1993 uverejnila Harvardská univerzita v spolupráci s tamojšou vojenskou nemocnicou výsledky experimentu týkajúceho sa liečenia zápalu kĺbov. Pri tomto experimente bola vybraná skupina ľudí, ktorí nevykazovali žiaden pokrok pri tradičnej liečbe. Táto tradičná liečba pozostávala z injekcií, podávania kortizónu, prednizónu, podávaní liečiv a fyzikálna terapia s jediným výsledkom: nutná operatívnej výmena kĺbov. Lekár poverený vedením experimentu zhromaždil pacientov a oznámil im, že vojenská nemocnica hľadá dobrovoľníkov, ktorí by boli ochotní znášať bolesti po ďalších maximálne deväťdesiat dní a boli by ochotní podrobiť sa novému druhu liečby. K tomuto pokusu sa prihlásilo 29 dobrovoľníkov a liečba spočívala v podávaní lyžice sušených kuracích chrupaviek každé ráno spolu s raňajkami. Podľa tejto správy zápal a bolesti ustúpili po desiatich dňoch a po troch mesiacoch došlo k úplnému obnoveniu funkcie kĺbov.

Ďalší mýtus sa tyká Alzheimerovej choroby. Hoci pred päťdesiatimi rokmi bola Alzheimerova choroba u ľudí neznáma, trpí dnes touto chorobou každý druhý Američan vo veku nad 70 rokov. Za doby mojich štúdií veterinárstva som sa učil, že je možné túto chorobu u svíň vyliečiť zvýšenými dávkami vitamínu E spolu s rastlinným olejom. V júli 1992 publikovala kalifornská univerzita v San Diegu správu, kde sa okrem iného uvádza, že vplyv Alzheimerovej choroby u ľudí je možné zmierniť zvýšenými dávkami vitamínu E.

Ak trpíte obličkovými kameňmi, prvé čo vám lekár poradí zrejmé bude aby ste obmedzili mliečne výrobky a príjem vápnika. Lekári majú zafixované predstavu, že vápnik vo vašich obličkových kameňoch pochádza z vápnika, ktorý sa dostáva do vášho tela s potravou. Tento vápnik však pochádza z vašich kostí, keď si ho vaše telo nedokáže v kostiach udržať. Táto neschopnosť je spôsobená nedostatkom prvku bóru a v dôsledku toho trpíte vážnym nedostatkom vápnika. Ako študent veterinárstva som sa učil, že ak chcem predísť obličkovým kameňom u dobytka, musím podávať vápnik, horčík a bór.

V dokumente z roku 1993 uverejnenom opäť Harvardskej univerzity sa okrem iného uvádza: "V štúdii, ktorá stavia na hlavu všetku doterajšiu lekársku prax výskumníci zistili, že zvýšený príjem vápnika znižuje riziko vzniku obličkových kameňov. Z piatich skupín po 9-tisíc dobrovoľníkoch mala skupina s najväčším príjmom vápnika najmenší výskyt obličkových kameňov ".

Keď som pred rokmi začal s touto osvetovou činnosťou pre Američanov a začal jazdiť od mesta k mestu po celých Štátoch, bolo mi jasné, že si musím nájsť nejaké hobby na krátenie voľného času. A pretože som chcel nájsť niečo čo by ma bavilo a zároveň bolo prospešné ľuďom, rozhodol som sa zbierať úmrtne listy lekárov a právnikov. Už skôr som uviedol, že priemerný vek lekárov v Spojených Štátoch je 58 rokov, zatiaľ čo priemerný vek Američanov je 75,5 rokov. Je zaujímavé, že tí, ktorí nám hovoria, čo máme a nemáme jesť, sa dožívajú 58 rokov a tí čo sa dožívajú 120 rokov si dávajú do čaju hrudu masla. Budete sa teda musieť rozhodnúť, komu z nich chcete veriť. Či mŕtvym lekárom alebo tým, ktorí sa dožívajú raz takého veku. Chcem sa s vami teraz podeliť o niektoré informácie zo svojej zbierky úmrtných listov.

Tak napríklad Dr Stuart Cartwright sa doma zrútil vo veku 38 rokov s prasknutú srdcovej tepny v dôsledku jej zoslabenia a straty elasticity. Niekedy okolo roku 1957 som sa ako veterinár dozvedel, že strata elasticity a to nielen u tepien je spôsobená nedostatkom medi,. Vtedy boli uverejnené výsledky experimentu s 25-tisíc moriakov, ktorý jednoznačne preukázal spojitosť medzi nedostatkom medi a úmrtí v dôsledku prasknutej srdcovej tepny. Tento pokus bol opakovaný i s inými druhmi zvierat (myši, bravy atď) a táto súvislosť sa vždy potvrdila. Nedostatok medi spôsobuje tiež radu iných problémov. Prvým príznakom nedostatku medi sú šedivé vlasy. Vrásky sú spôsobené stratou elasticity kože rovnako tak ako kŕčové žili stratou elasticity stien tepien.

Rovnaký osud si privodil aj Dr Martin Carter, ktorý zomrel vo veku 57 rokov. Tiež v dôsledku prasknutej srdcovej tepny. Dr Carter vyštudoval lekárstvo na prestížnom Harvarde a postgraduálne kurzy na univerzite Yall.

Ďalej je to napríklad Dr Stuart Burder. Dr Burder napísal päť kníh o správnej výžive a zomrel vo veku 40 rokov na srdcovú meopatidu, čo je nedostatok selénu. Jeho knihy zahŕňajú tituly ako: • večne mladý • Sprievodca redukčnou diétou • 20 rokov mladší počas 20 týždňov • Ako určiť správnu stravu Máte záujem nasledovať rady tohto lekára? Prosím. Pritom stačí užívať liek selénu za 10 centov denne, ktorý vylieči akýkoľvek druh meopatidy. Ak toto neurobíte, potom sa jedná o niečo, čo ja nazývam "zhubnú hlúposťou" a hazardujete so svojím životom. Klasický spôsob liečenia tejto choroby je transplantácia srdca s patričným účtom na 750-tisíc dolárov. Zamyslite sa nad tým. Srdce je zadarmo od darcu , nite na šitie prídu na 10 dolárov a za výkon zaplatíte 749 990 dolárov.

Na začiatku som sa zmieňoval o prehnané chuti na sladkosti, čo je prejavom nedostatku niektorých minerálov. Iným prejavom nedostatku minerálu je, keď tehotná žena ide v noci do chladničky a zajedá kyslé uhorky zmrzlinou. Podobné je to v živočíšnej výrobe, keď farmári vedia, že keď dobytok začne žuvať stodolu, alebo keď vidí kravu s kosťou v papuli, ide o jasnú známku nedostatku minerálov.

Tak napríklad prvotné známky nedostatku selénu sa prejavia ako tzv starecké škvrny. Ak v tomto stave začnite užívať minerály obsahujúce selén, škvrny počas 4 až 6 mesiacov zmiznú. Uvedomte si, že nedostatok selénu poškodzuje vnútorné orgány, avšak pre oko je toto poškodenie samozrejme neviditeľné. Chcem tým povedať, že ak zmiznú škvrny na koži, zmizne aj vnútorné poškodenie a vaše srdce, obličky, mozog a pečeň začnú pracovať ako predtým.

Ak máte nedostatok chrómu a vanádu, prejaví sa to ako neuhasiteľná chuť na sladké, pretože máte nízky obsah cukru v krvi. Ak trvá tento stav dlho, môže sa zmeniť na cukrovku. Problémy s cukrom sú vždy v spojení s nedostatkom chrómu a vanádu.

Prvopočiatky nedostatku cínu sa prejavia u mužov ako čiastočná holohlavosť. Keď sa tak rozhliadam po tomto sále, vidím, že značné percento mužského osadenstva v tejto sále trpí nedostatkom cínu. Ak necháte tento stav zotrvať, začne sa zhoršovať sluch až prestanete počuť úplné.

Pri nedostatku bóru vaše telo stratí schopnosť udržať vápnik v kostiach a vaše kosti sa začnú odvápňovať. Bór tiež pomáha udržiavať správnu hladinu estrogénu u žien a testosterónu u mužov. Ak teda trpíte nedostatkom bóru ako žena, budete prechádzať peklom v období menopausy, zatiaľ čo ak ste muž, nebudete si istý, či máte na tanečnom parkete partnerku viesť alebo nasledovať.

Prvá známka nedostatku zinku je strata chuti a čuchu. Jedlá vám jednoduché nebudú chutiť tak ako predtým.

Pri pokusoch na laboratórnych zvieratách sa dokázalo, že prvky vzácnych zemín ako je lantán, Prazeodým, neodým, samarium, Európium, ytrium a Tulium, predlžujú dobu ich života na dvojnásobok. Ja osobne nečakám na to, až lekári tento poznatok vedecky odsúhlasia, pretože tí sa ešte stále nemôžu dohodnúť na vitamíne C a užívam všetky tieto prvky vzácnych zemín.

Teraz ide však o to ako dostať všetkých týchto 90 potrebných živín do tela. Väčšina ľudí sa prikláňa k názoru, že optimálne je dodávať živiny telu zo zeleniny a ovocia. Ja súhlasím, sú tu však dva podstatné problémy.

• Po prvé, naša ornica je využívaná, alebo ešte lepšie povedané zneužívaná tak intenzívne, že bez prihnojovania umelými hnojivami už nie je schopná poskytovať úrodu. Umelé hnojivá dodávajú rastlinám iba pár základných minerálov ako je dusík, fosfor, draslík, prípadne ďalšie dva, tri minerály. Týmto prihnojovaním dodávame rastlinám len hmotu, to znamená, že sme schopní zvýšiť iba hektárové výnosy. Pokiaľ však ide o výživnú hodnotu, tá je hlboko pod úrovňou, než akú mali plodiny povedzme pred 200 rokmi. Nezabudnime aj na to, že hnojením sa ničia pôdne baktérie. Znamená to teda, že väčšina, práve tých pre telo dôležitých minerálov, je z ornice už dávno vyčerpaná. Rastliny spolu s pôdnymi baktériami teda nemajú odkiaľ zabudovať do svojich buniek tieto cenné minerály, aby ich potom ďalej mohli odovzdať človeku.

• Po druhé, aj keď by sme mali zeleninu s náležitým obsahom potrebných minerálov, museli by sme ju denne konzumovať niekoľko kilogramu a to v 15tich až 20tich druhoch, čo iste nie je príliš praktické.

K ilustrácii celej situácie sa chcem zmieniť o dokumente amerického senátu číslo 264 z druhého zasadnutia 74 kongresu. V tomto dokumente sa uvádza: "Poľnohospodárska pôda je ochudobnená o minerály a v dôsledku toho úroda z tejto pôdy obsahuje nedostatok minerálov. U ľudí, ktorí jedia takúto stravu, dôjde k výskytu chorôb spojených s nedostatkom minerálov. Jediným spôsobom ako týmto ochoreniam predísť je užívať potravinové doplnky obsahujúce minerály ". Tento dokument pochádza z roku 1936!

Ako ďalší príklad uvediem starý Egypt. Staroegypťania sa modlili ku každému bohu, ktorého len poznali, aby prišla povodeň a priniesla úrodný kal na ich polia. Naši americkí farmári sa naopak modlia, aby žiadne povodne neboli. • Tento jemný kal, ktorý so sebou priniesli záplavy, obsahoval minerály z celého toku Nílu. Tým sa stalo, že úroda rástla vždy na "novej" pôde. Niet sa preto čo diviť, že Egypt bol strategicky tak dôležitým miestom. Ten kto ovládal Egypt, mal prístup k plnohodnotnému obiliu. Keby vtedajší vojvodcovia dávali svojim vojakom obilie z ochudobnenej pôdy v Grécku a v Ríme, len ťažko by ich vojsko bolo schopné pochodovať 20 hodín denne a ešte vyhrať bitku.

Ak ešte stále pochybujete o tom ako sú minerály dôležité, uvediem čo sa stane, ak telu chýbajú. Tak napríklad nedostatok vápnika sa prejavuje približne 147 druhmi ochorení. Z tých najbežnejších sa tu zmienim o odvápnení kostí, obnažení ďasien, odvápnení kĺbov, vysokým krvným tlakom, nespavosťou, obličkovími kameň mi, ostrohy, kŕče, PMS u žien a bolesti chrbta. Ak trpíte ustupovaním ďasien, zubár vám zrejmé odporučí Fluorový dvakrát denne. Z mojich skúseností so zvieratami viem, že netrpia ustupovaním ďasien, hoci si zuby ani nečistia, ani nefluorujú. Tým nechcem povedať, že im nie je cítiť z papule. Avšak zvieratá netrpia ustupovaním ďasien, pretože im farmári dávajú do potravy minerály. Ustupovanie ďasien je spôsobené odvápnením čeľuste a ak máte tento problém, potom máte osteoporózu v pokročilom štádiu.

Pri vysokom krvnom tlaku vám lekár zakáže soľ a mliečne výrobky, pretože mlieko obsahuje vápnik. Pred nedávnom sa uskutočnil experiment s 10-tisíc dobrovoľníkmi v cene 35 miliónov vašich daňových dolárov. Táto skupina bola rozdelená na dve podskupiny po 5 000 ľuďoch. Ľudia v prvej podskupine sa vzdali všetkých liekov a prešli na diétu s nízkym obsahom soli. V druhej podskupine zvýšili ľuďom dennú odporúčanú dávku vápnika na dvojnásobok. Toto sú výsledky pokusu: V prvej podskupine došlo k poklesu tlaku u 0,3% ľudí. Tento výsledok nebol považovaný za štatisticky významný a záver bol, že príjem soli zrejme nehrá rolu vo vzťahu k vysokému krvnému tlaku. V druhej podskupine bol pokus po troch týždňoch prerušený jednoducho preto, že u 95% ľudí došlo k návratu tlaku na normálnu hodnotu.

Nespavosť sa v Spojených Štátoch rieši práškami na spanie. V dôsledku predávkovania však príde ročne o život okolo 10 000 ľudí. Nikto sa však proti tomu nebúri, pretože ide o schválený liek.

Pri obličkových kameňoch lekár prikáže obmedziť príjem vápnika. Lekári sú presvedčení, že tento vápnik pochádza z vašej stravy. V skutočnosti sa však jedná o vápnik, ktorý si vaše telo v kostiach nedokáže udržať. Podľa výskumu univerzity v San Diegu, zverejnenom pred piatimi rokmi, sa pri zdvojnásobeniu odporúčanej dennej dávky zníži emocionálny a fyzický dosah PMS u žien o 85%.

Bolesti v krížoch nie sú nič iného ako odvápnenie stavcov, pretože keď doštičky nemajú na čom držať, hádajte ako sa vám bude zohýbať. Ak k tomu navyše trpíte nedostatkom medi a chýba vám tým elastické vlákna, sú aj vaše doštičky ty tam.

Je veľmi zaujímavé si všimnúť, koľko lekárskych odborov sa zaoberá chorobami spôsobenými nedostatkom vápnika a v dôsledku lekárskej tendencie sa snažia liečiť následky namiesto odstránenia ich príčin!

Ortopéd - bolesti v krížoch, gynekológ - PMS, internista, neurológ - kŕče, reumatológ, ortopéd, chirurg - ostruh, urológ, internista, chirurg - ľadvinové kamene, internista - nespavosť, kardiológ, internista - vysoký tlak, reumatológ, ortopéd - Artritída, zubný lekár, paradentolog - ustupujúce ďasná.

Cukrovka je v Spojených Štátoch na treťom mieste ako príčina smrti. S cukrovkou je spojená rada komplikácií, ako rôzne typy zhoršenia zraku, zlyhanie obličiek, kardiovaskulárne ochorenia, amputácia a pod.. Vo veterinárnom je známa od roku 1957 možnosť, ako cukrovke u zvierat predísť a vyliečiť ju pomocou dvoch stopových prvkov. Správa bola publikovaná v časopise amerických vedcov "Federation Proccedings". Týmito prvkami sú chróm a vanád. Podľa nedávnych výskumov Vancouverskej university v Britskej Kolumbii je vanád sám osebe schopný nahradiť postupne v priebehu 4 až 6 mesiacov potrebu užívania inzulínu.

Ak teda začínate spoznávať, že minerály sú dôležité, musim vam tiež niečo povedať o mineráloch samotných a o tom ako je najlepšie ich užívať. Na trhu sú k dostaniu tri druhy minerálov. Sú to:

* mineraly anorganické (elementárne) * mineraly chelátované * mineraly koloidné

Anorganické minerály nie sú v podstate nič iné, než rozdrvená skala. Vstrebateľnosť pre telo je 5% až 10% po 35 roku života klesá na 3% až 5%. Ak vezmeme napríklad zlúčeninu vápnika a laktózy, potom v 1 000 mg tejto látky je 250 mg vápnika 750 mg laktózy. To znamená, že z jednej takejto tablety dostaneme do tela pri 5% vstrebateľnosti 12,5 mg vápnika. Ak teda chceme vstrebať dennú dávku 1000 mg vápnika, musíme skonzumovať 80 tabliet.

Chelátované minerály boli vyvinuté v šesťdesiatych rokoch v konkurencii pri zásobovaní farmárov minerálmi pre dobytok. Tieto minerály znamenali významné zlepšenie vstrebateľnosti tým aj zlepšenie zdravotného stavu dobytka s následným zlacnením chovu. Chelátovaný minerál je prvok, na ktorom je naviazaná aminokyselina, enzým alebo proteín. Tým, že minerály sú naviazané na látku, ktorá je telu vlastná, vzrástla vstrebateľnosť až na 40%.

Koloidné minerály sú jednotlivé molekuly určitej látky rozptýlené vo vode. Nejedná sa teda o tablety, ale o tekutinu. Rozptýlené častice majú záporný elektrický náboj, zatiaľ čo črevná stena má kladný náboj. To má za následok, že tieto minerály sú vstrebateľné až na 98%.

Vráťme sa teraz späť k spomínaným miestam, kde sa ľudia bežne dožívajú vysokého veku. Keď začnete hľadať, čo majú tieto oblasti spoločného, zistíte, že sú v nadmorskej výške 2 800 metrov a vyššie, s menej než 50 milimetrov zrážok ročne. Jedná sa teda o veľmi suché a chladné oblasti. Spôsob, akým tam ľudia získavajú vodu je, že odstránia vrstvu pätnástich až dvadsiatich centimetrov kameňa prikrývajúceho ľadovec a zachytávajú vodu z topiaceho ľadovca do pripravených nádob. Táto voda nie je číra, ale je zakalená, so zafarbením od bielej až po hnedú, podľa toho aký minerál prevláda. Takto získaná voda obsahuje minerály a ľudia ju používajú ako na pitie, tak aj na závlahu svojich políčok. Vďaka tomu je ich inak hornatá pôda veľmi bohatá na živiny, ktoré my v civilizovanom svete k poľutovaniu nemáme.

Neexistuje tam cukrovka, rakovina, odvápnenie kostí, vysoký krvný tlak, srdcové choroby, šedý zákal, nerodia sa tam postihnuté deti a nemajú tam ani lekára. Napriek tomu sa dožívajú 120 až 140 rokov. Väčšina ľudí sa však nerozhodne žiť v týchto miestach, pretože tam nemajú vykurované domy s TV, ani autá a nákupné strediská. Zato tam však majú dostatok minerálov.

Ak neužívate minerály, najlepšie v koloidnej formeskracujete si každý deň svoj život o niekoľko hodín!!!

 

Späť hore