Uverejnené 14.01.2014

Namáčanie

Máčaním v potravinách znova prebúdzame život. Namáčať môžeme obilniny, pohánku, strukoviny, orechy, semienka.

Obilniny

Obilniny sú najdostupnejšou a najrozšírenejšou potravinou v našich podmienkach. Základnou úpravou je namáčanie, obilniny sa dajú aj klíčiť, ale veľmi rýchlo podliehaju skaze. Pri klíčení treba byť preto opatrný.

Najvhodnejšie obilniny na namáčanie sú ovos a raž (žito). Namáčať však môžeme aj jačmeň a pšenicu.

Do veľkej zaváracej nádoby nasypeme ľubovoľné množstvo obilniny, zalejeme vodou a necháme obilniny nabobtnať. Každá obilnina sa namáča na inú dobu. Ovos stačí namáčať na 12-24 hodín. Žito, pšenica a jačmeň potrebuje dlhší čas 24-48 hodín. Vodu v nádobe meníme aspoň 2-krát denne, ak je teplo, tak aj častejšie. Po tomto čase už obilniny  ďalej nemáčame a ak ich naraz nespotrebujeme, necháme ich na sucho a uložíme ich do chladničky. Obilniny 2-krát denne preplachujeme čistou vodou, zostanú tak živé niekoľko dní. Obilniny môžeme jesť celé, pokiaľ máme v poriadku zuby. Ak máme vločkovač, môžeme si vyrobiť vlastné vločky. V týchto vločkách je narozdiel od tých kupovaných život. Kupované už sú sušené horúcou parou.

 

Orechy      

Namáčanie orechov má viac výhod. Hlavnou výhodou je, že namočené orechy sú pre telo oveľa ľahšie stráviteľné (nenamočené sú nestráviteľné). Orechy sa dostanú do stavu, akoby boli čerstvé zo stromu. Namáčaním dokážeme odhaliť, ktorý orech je pokazený. Zostane úplne mäkký, nechutný. Sami uvidíte, aká špina sa pri namáčaní z orechov bude vyplavovať.    

                                                               

Vlašské orechy    

Vlašské orechy namáčame minimálne na 24 hodín. Orechy sem tam premývame, vlašské orechy sú veľmi špinavé. Po tomto čase môžeme orechy ďalej nechať vo vode. Orechy je najlepšie kupovať v škrupine, pretože nikdy nevieme, či neboli plesnivé a po vylúpaní umyté z plesne.

 

Mandle

Mandle stačí namáčať na 12 hodín a po namočení ošúpať. Ide to veľmi ľahko.

 

Lieskové orechy

Lieskovce namáčame na 24-48 hodín. Lieskovce treba po namočení vyskúšať stlačiť. Tie dobré by mali byť tvrdé a pružné. Nekvalitný orech sa nám v ruke rozpučí.

 

Pohánka

Pohánka je špeciálna potravina, nie je klasickou obilninou. Pohánku treba namáčať svetlú, zelenkavú mechanicky lúpanú. Tá tmavá už je tepelne upravená. Je z nej vytiahnutý rutín pre farmaceutický priemysel.

Pohánku namáčame iným spôsobom ako obilniny a orechy. Určité množstvo pohánky, napr. hrnček zalejeme asi rovnakým množstvom vody. Dáme len toľko vody, aby pohánku tesne prevyšovala. Podobne ako pri varení ryže. Pohánku necháme postáť (3-8 hodín), vypije vodu a zmäkne. Nepremývame ju, nezlievame a nedolievame vodu. Vyplavili by sme z nej rutín, ktorý je v nej veľmi hodnotný. Už takáto pohánka sa dá konzumovať.  Dá sa ďalej aj  klíčiť, keď ju necháme 1-2 dni roztiahnutú na prikrytom tanieri. 

 

 

Archív noviniek

Späť hore